Dziennik Gazeta Prawna

  • Co o polskiej gospodarce mówią alternatywne wskaźniki ekonomiczne?

Wzrost PKB w IV kw. 2012 r. okazał się lepszy od oczekiwań ekonomistów. Nadzieje, że Polska znów okaże się zieloną wyspą, mogą być jednak płonne. Tak przynajmniej sugerują nietypowe wskaźniki, które informują o stanie gospodarki w trybie online, ale są rzadko brane pod uwagę przez analityków. Czytaj więcej >>>

  • Polska europejskim liderem w kosztach ściągalności podatków
Reklama

Na podstawie danych Wewnątrzeuropejskiej Organizacji Administracji Podatkowych można stwierdzić, że odsetek wydatków na administracje skarbową w Polsce w 2010 r. wyniósł 1,4 proc. W Norwegii koszty te stanowią zaledwie 0,55 proc. wpływów z podatków, w Finlandii – 0,68 proc., a w Austrii – 0,82 proc. Spośród badanych dziewięciu państw gorzej od Polski wypadły tylko: Bułgaria – 1,41 proc. – oraz Portugalia – 1,91 proc. Czytaj więcej >>>

Rzeczpospolita

  • Administracja centralna lekko się odchudziła

Według informacji „Rzeczpospolitej”, w 2012 r. ministerstwa i urzędy centralne zmniejszyły zatrudnienie o 900 osób, czyli o około 1 proc. Ministerstwa starają się nie zatrudniać nowych pracowników w miejsce odchodzących na emeryturę, a ponadto likwidują nieefektywne stanowiska. W administracji samorządowej najprawdopodobniej zatrudnienie nie spadło.

  • Rząd klęka przed górnikami

Dzisiaj rząd spotka się z Międzyzakładowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym, jednak nie po to, by rozmawiać o reformie systemu emerytalnego górników, lecz po to, by dyskutować o kolejnych przywilejach. Według ustaleń „Rzeczpospolitej” rząd postanowił utrzymać status quo, chociaż średnia emerytura górnicza wynosi 3,5 tys. zł wobec średniej krajowej na poziomie 1,9 zł. Związkowcy domagają się, by emerytury pomostowe nie były zastrzeżone dla osób, które przed 1 stycznia 1999 r. przepracowały 15 lat w szkodliwych warunkach.

Gazeta Wyborcza

  • Zabijanie bez polisy

Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Ubezpieczeniowego po polskich drogach jeździ ćwierć miliona kierowców bez ubezpieczenia OC. Odszkodowania wypłacane w imieniu tych kierowców, jak i kierowców, którzy zbiegli z miejsca wypadku wypłaca UFG i w zeszłym roku wzrosły o 20 proc. Koszty te są przenoszone na kierowców, którzy wykupują polisy, bo część ich składek zasila Fundusz.

  • Jedna gazownia na cały kraj

PGNiG chce połączyć sześć regionalnych spółek dostarczających gaz. Gazowy gigant zapowiada, że dzięki temu obniży ceny gazu dla odbiorców. Jednak taki ruc zagraża swobodzie konkurencji. Według danych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów PGNiG miał w 2010 r. 99,8 proc,. udziału w hurtowym handlu gazem i 96 proc. udziału w handlu detalicznym.

  • LOT walczy o pasażerów

LOT wprowadza promocyjne ceny biletów, ponieważ ma coraz silniejszą konkurencje na lotnisku Chopina w Warszawie. Dlatego przewoźnik postanowił zaproponować pasażerom tanie loty do ośmiu miast w Polsce, innych miast Europy i do Stanów Zjednoczonych. Jednak bilety trzeba kupić między 6 a 8 marca i polecieć między 15 kwietnia a 27 października.

Puls Biznesu

  • Polski biznes pokochał Litwę

Polska wyeksportowała na Litwę w 2012 r. towary i usługi o łącznej wartości 2,2 mld EUR. Oznacza to, że polski eksport do naszego wschodniego sąsiada wzrósł o 16 proc. w ujęciu rocznym Wydział Promocji Handlu i inwestycji w Wilnie prognozuje dwucyfrowy wzrost również w tym roku.

  • Mobilny odlot Biedronki

Biedronka zakończyła pilotaż płatności mobilnych w jednym z warszawskich sklepów i jest gotowa uruchomić je we wszystkich sklepach w II kwartale. Według informacji Pulsu Biznesu bank BZ WBK jest jedynym finansowym partnerem pilotażu. Banki nie są zadowolone z warunków współpracy, jakie proponuje portugalska sieć – Biedronka nie ma bowiem zamiaru płacić ani grosza prowizji od transakcji mobilnych.