Przynajmniej jednokrotny kontakt z jakąkolwiek książką w ciągu roku zadeklarowało nieco ponad 39 procent Polaków. Do książek zaliczono także albumy, poradniki, encyklopedie, słowniki, a także publikacje w formie elektronicznej.

Od 2010 roku w badaniu zadawane jest pytanie o to, czy w ciągu ostatniego miesiąca respondent przeczytał jakikolwiek tekst o orientacyjnej objętości przynajmniej trzech stron wydruku, trzech ekranów komputera bądź dłuższego artykułu w gazecie. W 2012 roku twierdząco na to pytanie odpowiedziało 58 proc. badanych, o 6 proc. więcej, niż dwa lata wcześniej.

Odsetek czytelników maleje wraz z wiekiem badanych. Książki czyta 62 proc. nastolatków i ledwie 32 proc. osób sześćdziesięcioletnich i starszych. Poziom czytelnictwa książek rośnie wraz z wykształceniem badanych. Od 1 do 6 książek rocznie czyta 30 proc. czytelników ze średnim wykształceniem i 40 proc. z wyższym, powyżej 6 książek rocznie 11 proc. badanych ze średnim wykształceniem i 23 proc. z wyższym.

Reklama

Do lektury e-booków choć raz w życiu przyznało się 7 proc. badanych, a do słuchania audiobooka 6 proc.

Sondaż zrealizowano na losowej reprezentatywnej próbie 3 tysięcy obywateli Polski w wieku 15 lat i więcej. Maksymalny błąd statystyczny dla tej próby wynosi 1,8 proc.