Z racji, że decyzja była możliwa do przewidzenia złoty umocnił się nieznacznie w stosunku do głównych walut. Było to konsekwencją ostatniej obniżki o 50pb oraz zakończenia całego cyklu obniżek trwającego od listopada 2012 roku. Marek Belka we wczorajszym oświadczeniu stwierdził, że dalsze luzowanie polityki monetarnej będzie ściśle związane z utrzymywaniem się niskiej inflacji w naszej gospodarce. Dodatkowym bodźcem do zmian będzie tempo wzrostu PKB. Jego zmniejszenie ograniczy presje inflacyjną i wtedy Rada rozważałaby czy istnieje przestrzeń do dalszych obniżek. Ostatnie umacnianie się złotego było także związane ze wzrostami na eurodolarze. Pozytywny sentyment na europejskiej walucie skłaniał zagraniczny kapitał do kupna naszej waluty.

W dniu wczorajszym odbyło się również posiedzenie FOMC. Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) w zasadzie nie stwierdził nic nowego. Część jego członków coraz wyraźniej opowiada się za ograniczaniem skupu aktywów (QE3), jednak ostatnie dane dotyczące amerykańskiego rynku pracy nie dają na chwilę obecną takich możliwości. Według nich kwestia ta nadal pozostaje otwarta i możliwa do realizacji jeszcze w tym roku.

EURUSD

Na wykresie 8 – godzinnym EURUSD pozostaje w trendzie wzrostowym. W dniu wczorajszym para testowała wsparcie wynikające z tenkan sen na poziomie 1,3056. Najbliższy opór wyznacza szczyt z marca na poziomie 1,3133.

Reklama

USDPLN

Na wykresie 8 godzinnym USDPLN pozostaje w trendzie spadkowym. Najbliższe wsparcie stanowi ostatni dołek poziomie 3,1274. Najbliższy opór stanowi tenkan sen na poziomie 3,1589.

AUDUSD

Na wykresie dziennym AUDUSD znajduje się w trendzie wzrostowym. Para po trzykrotnym wybiciu z chmury Ichimoku wyraźnie rośnie. Najbliższy opór wyznacza szczyt ze stycznia na poziomie 1,0596. Najbliższe wsparcie wyznacza tenkan sen na poziomie 1,0462.

USDJPY

Na wykresie dziennym USDJPY znajduje się w trendzie wzrostowym. Najbliższy opór stanowi poziom 100 jenów. Najbliższe wsparcie stanowi tenkan sen na poziomie 96,21.