W ubiegłym roku finansowym, który zakończył się w marcu 2013 roku, sprzedaż piwa w Polsce wyniosła 38 mln hl, co było wynikiem o 4 proc. lepszym od poprzednich 12 miesięcy. W pierwszej połowie roku na sprzedaż wpływała dobra pogoda i imprezy sportowe, natomiast w drugiej ważnym czynnikiem okazała się być bardzo długa, trwająca aż do kwietnia zima.

Napędzany dobrą pogodą i imprezami sportowymi wzrost rynku piwa w Polsce trwał do lipca. Spadek zaufania konsumentów spowodował niższą sprzedaż w ostatnich czterech miesiącach 2012 roku, a pierwszy kwartał 2013 r. przyniósł w porównaniu z rokiem wcześniejszym wzrost na poziomie 2 proc. W związku z tym, po wysokiej dynamice sprzedaży w pierwszej połowie roku, w drugiej jego części branża piwowarska odnotowała spadek sprzedaży. Kryzys gospodarczy przełożył się również na zmianę zwyczajów konsumpcyjnych - Polacy sięgają coraz częściej po tańsze produkty, co przekłada się na wzrost sprzedaży segmentu piw ekonomicznych.

Lider dystansuje konkurencję

Odnotowując lepszy od branży wzrost sprzedaży na poziomie 8 proc., Kompania Piwowarska umocniła swoją pozycję lidera na rynku – jej produkcja, równa 14,5 mln hl, odpowiadała 38-proc. udziałowi w rynku.

Reklama

W pierwszej połowie roku KP skorzystała z dobrych warunków pogodowych oraz pozytywnych trendów konsumenckich, natomiast w drugiej połowie na wyniki firmy wpływały głównie innowacje po stronie marek. Na wzrost marki Tyskie, lidera rynkowego, wpłynęło przede wszystkim udane wprowadzenie piwa Tyskie Klasyczne oraz sukces kampanii „5. Stadion”. Druga pod względem wielkości marka na rynku – Żubr – rozpoczęła rok mało dynamicznie, lecz w ciągu całego roku osiągnęła duży wzrost.

Na polepszenie wyniku Kompanii Piwowarskiej wpłynęło także wprowadzenie licznych innowacji produktowych - Lecha Shandy (piwa z lemoniadą), marki Książęce i nowych odmian marki Redd’s.