To najważniejsze poprawki, które Senat wprowadził dziś do Prawa energetycznego.

Ustawa zwana "małym trójpakiem energetycznym" zmierza do zapewnienia pełnego wdrożenia w życie przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Najważniejsze jest to, że prawdopodobnie ta nowelizacja pozwoli nam uniknąć kary z niewdrożenie w życie tej dyrektywy - ocenił senator Stanisław Iwan z PO, sprawozdawca komisji gospodarki narodowej. Senator podkreślił również, że ta nowelizacja zawiera dużo rozwiązań pro konsumenckich.. Jedno z nich daje prawo zmiany dostawcy energii w ciągu 21 dni.

Ważną zmianą, którą Senat wprowadził do ustawy, jest możliwość produkcji i następnie odsprzedaży energii elektrycznej lub cieplnej produkowanej na własne potrzeby. W tym celu senatorowie wprowadzili pojęcie prosumenta, czyli osoby fizycznej, która jednocześnie jest producentem i konsumentem energii produkowanej ze źródeł odnawialnych.

W kolejnej poprawce Senat zaproponował obniżenie z 70 do 55 procent docelowego poziomu tak zwanego obliga gazowego, czyli obowiązku sprzedaży za pośrednictwem giełdy towarowej gazu ziemnego wysokometanowego. W tym roku, natychmiast po wejściu ustawy w życie będzie to 30 procent, w przyszłym czterdzieści, a docelowo od 2015 roku 55 procent - wyjaśnia Iwan.

Reklama

21 marca Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko Polsce za brak wdrożenia drugiej dyrektywy o odnawialnych źródeł energii. Z tego powodu Polsce grożą wysokie kary (ponad 133 tysięcy euro za każdy dzień opóźnienia).

59 poprawek Senatu do ustawy Prawo energetyczne musi jeszcze zatwierdzić Sejm.