Dziennik Gazeta Prawna

  • Padł rekord bezrobocia wśród osób z dyplomem. To efekt boomu edukacyjnego

Co dziewiąty bezrobotny zarejestrowany w pośredniaku ma wyższe wykształcenie. To ćwierć miliona osób. Czytaj całość >>>

  • Francja, główny hamulcowy wolnego handlu z USA. Ale ma dobre powody
Reklama

Paryż boi się zalewu kultury made in Hollywood oraz presji prawa autorskiego. Czytaj całość >>>

  • Sznyt i lans związkowców. Chcą dobrze wypadać przed kamerą

W szkoleniu działacze korzystają z pomocy firm zewnętrznych. To wymóg czasu. Uczą się swobody przed kamerą, kodeksu pracy i angielskiego. Czytaj całość >>>

Gazeta Wyborcza

  • Korzystać z okazji, nawet stając na palcach

Nie zauważamy już, jak groźny jest problem zbyt małego wzrostu gospodarczego, powiedział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”. Najbardziej się obawiam, że doprowadzi nas to do długoterminowej stagnacji, dodał. Inwestycja na Ukrainie była ewidentnym błędem poprzedników, którzy nie dołożyli należytej staranności, by się udało, powiedział Jagiełło o zakupie Kredytobanku na Ukrainie.

  • 5zł do kolekcji

W Polsce jest przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy kolekcjonerów numizmatów. Ten rynek jest wart co najmniej kilkaset milionów złotych, a NBP wcale nie ma na nim dominującej pozycji, ale teraz szykuje ofensywę. NBP do tej pory bił okolicznościowe dwuzłotówki, jednak nie miały standardu obiegowego, czyli nie wszędzie można nimi zapłacić. W przyszłym roku zastąpią je monety pięciozłotowe w standardzie obiegowym.

Z okazji 100-lecia utworzenia Legionów Polskich NBP wyemituje też kolekcjonerski banknot o nominalne 5 mln zł w tzw. technice polimerowej.

Rzeczpospolita

  • Tysiąc boeingów do przeglądu

Lotniczy gigant zalecił przegląd awaryjnych lokacyjnych 1200 maszyn, w których zostały zamontowane urządzenia produkcji Honeywella – donosi „Rz”.

PLL LOT nie czekały na decyzje Boeinga. – Zrobiliśmy to wcześniej z własnej inicjatywy. Nasi mechanicy stwierdzili, że wszystko jest w porządku – powiedział gazecie dyrektor komunikacji polskiego przewoźnika Robert Moreń. Moreń przyznaje, że LOT ma mniej kłopotów z dreamlinerami niż inne linie.

Zdaniem analityków z powodu kłopotów z produkcją dreamlinera Boeing poniesie straty rzędu 5 mld dol.

  • Społeczny inspektor pracy, czyli etat na lata gwarantowany

W firmach rośnie armia społecznych inspektorów pracy. Pracodawcy mają związane ręce, bo społecznego inspektora pracy nie można zwolnić w czasie jego kadencji (4 lata) oraz rok po jej wygaśnięciu. Co więcej, pracodawca nie może też zmienić mu warunków pracy i płacy na jego niekorzyść – donosi „Rz”.

Początkowo inspektorzy w Orange stanowili 1 proc. zatrudnionych, dziś jest to 4,5 proc. (668 osób). W KGHM działa już 610 inspektorów. To idealna funkcja na kryzys, a przepisy nie określają maksymalnej liczby inspektorów – mówi dla „Rz” Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP.

  • Rekordowa dziura w ZUS w 2030 roku

ZUS jest w pełni wypłacalną instytucją. To naturalna sytuacja, że ma niedobór, czyli że pieniędzy ze składek nie wystarcza mu na pokrycie bieżących świadczeń. Systemy redystrybucyjne, czyli wypłacające świadczenia z bieżących składek, muszą mieć wparcie państwa, szczególnie w obecnej sytuacji demograficznej – mówi w wywiadzie dla „Rz” Zbigniew Derdziuk, szef Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Puls Biznesu

  • Kolej będzie jak nowa

Kolej będzie jak nowa - czytamy w Pulsie Biznesu. Gazeta poznała założenia nowej strategii PKP. Władze firmy liczą, że dzięki inwestycjom w tory i tabor zatrzymają ucieczkę pasażerów. Pomóc w tym mają giełdowi inwestorzy. PKP zamierza do 2015 roku zbudować dużą grupę kolejową, której przychody, razem z należącymi do Ministerstwa Transportu Polskimi Liniami Kolejowymi, sięgną blisko 20 miliardów złotych. Czytaj więcej >>>

  • Ministrowie chcą zdjąć fiskalny gorset

Założenia projektu dotyczącego reguły fiskalnej mogą zostać okrojone. Sześć resortów chce bowiem, by Ministerstwo Finansów nie obejmowało ich nowymi limitami wydatkowymi - pisze Puls Biznesu. Domagają się tego ministerstwa: zdrowia, rozwoju regionalnego, skarbu państwa, pracy i polityki społecznej, transportu, budownictwa i gospodarki morskiej i obrony narodowej. Resorty swoje racje argumentują w różny sposób. Czytaj więcej >>>

  • Euroland żegna się z recesją

Lipiec okazał się świetnym miesiącem dla europejskiej gospodarki. Potwierdzają to dobre dane makro, z wskaźnikami koniunktory gospodarczej KE oraz indeksem nastrojów niemieckich konsumentów GfK. Zdaniem ekonomistów to znak, że strefa euro wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Poprawa nastrojów w eurolandzie jest bardzo rozległa, bo obejmuje zarówno przemysł, jak i usługi i odczuwalna jest nie tylko w największych gospodarkach Europy. Analitycy prognozują, że w drugim w trzecim kwartale 2013 roku PKB strefy euro wreszcie zacznie rosnąć po najdłuższej w historii eurolandu recesji.

  • TVN ogranicza biznes na wizji

TVN nie chce już dłużej utrzymywać nierentownego kanału CNBC. Od sześciu lat ta biznesowa stacja ani raz nie zakończyła roku zyskiem. Od początku roku stację z wizji zniknęło już kilka programów, a z pracą pożegnało się kilka osób. Teraz zwolniono niemal wszystkie kluczowe osoby, a Roman Młodkowski, szef stacji, przebywa na przymusowym urlopie. TVN rezygnuje ze współpracy z amerykańską CNBC. Teraz ma wiadomości biznesowe w stacji mają być uzupełniane przez programy lifestyle’owe i polityczne. TVN CNBC miał w lipcu zaledwie 0,08-procentowy udział w rynku.

  • Irackie miliardy odleciały Bumarowi Sokołami

Iracka armia wydaje na zakupy rocznie 5 mld euro. W Polsce jednak nic nie kupi. Bo od kilku lat nie potrafi porozumieć się z Polskim Holdingiem Obronnym w kwestii dwóch śmigłowców – pisze Puls Biznesu. W 2004 roku Bumar (dziś (PHN) podpisał z Irakiem największy kontrakt zbrojeniowy w historii spółki wart 400 mln dol. na dostawę śmigłowców, broni i sprzętu logistycznego. Teraz PHN ma problem z rozliczeniem sprzedaży dwóch śmigłowców Sokół i zakończeniem niemal w całości zrealizowanej umowy.

  • Wynalazek Polaka ułatwi życie liniom lotniczym

Polak David Janas, doktorant z Cambridge University znalazł sposób na łatwiejsze, szybsze i tańsze odmrażanie samolotów – pisze Puls Biznesu za magazynem The Economist. Kluczem do sukcesu jest sadza tworzona poprzez wpompowanie metanu do pieca o temperaturze 1200 stopni C, która następnie za pomocą katalizatora gaz scala się w lepką substancję zwaną aerożelem. Z niego powstaje swego rodzaju folia składająca się siatki nanorurek węglowych. Materiał wynaleziony przez Polaka charakteryzuje się wysoką opornością elektryczną. Gdy przepływa przez nią prąd, rośnie też jego temperatura, a niski pobór energii umożliwia ogrzewanie skrzydeł przez cały lot – czytamy Pulsie Biznesu.