Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 0,8 proc. rok do roku w II kw. 2013 r. wobec 0,5 proc. wzrostu w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim (eksperymentalnym) szacunku tych danych.

"W II kwartale 2013 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2005) wzrósł realnie o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 1,1 proc." - głosi komunikat.

Piętnastu analityków uwzględnionych w zestawieniu ISBnews spodziewało się, że wzrost PKB w II kw. 2013 roku wyniósł średnio 0,75 proc. (prognozy wahają się od 0,6 proc. do 0,9 proc.). Ministerstwo Gospodarki szacowało, że wzrost PKB w II kw. wyniósł 0,8 proc. w ujęciu rocznym.

>>> Czytaj też: Koniec recesji w strefie euro, ale usuwanie skutków potrwa

Reklama

Wzrost PKB niewyrównany sezonowo (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) w ujęciu rocznym w kolejnych kwartałach 2012 r. wyniósł odpowiednio: 3,5 proc.; 2,3 proc.; 1,3 proc. i 0,7 proc.

GUS opublikował dziś szybki (eksperymentalny) szacunek PKB za II kw., natomiast kolejny szacunek PKB za ten okres zostanie podany 30 sierpnia podczas konferencji prasowej.

"Szybkie szacunki kwartalne PKB w 2013 r. mają charakter opracowań eksperymentalnych. Zakłada się, że od 2014 r. badania szybkich szacunków kwartalnych produktu krajowego brutto wejdą do standardowej praktyki statystycznej poprzez odpowiednie zapisy do Programu Badań Statystycznych Statystyki Publicznej" - czytamy też w komunikacie.

>>> Czytaj też: Niemcy i Francja zaskoczyły analityków. PKB w górę

"Dół" mamy już za sobą

Zdaniem analityków, pojawiło się światełko w tunelu dla polskiej gospodarki, ale na własnych kieszeniach nieprędko to odczujemy. Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że opublikowane informacje mogą świadczyć, że najgorsze polska gospodarka ma już za sobą. Podejrzewa jednak, że wzrost wynika głównie z eksportu, podczas gdy inne ważne wskaźniki, jak konsumpcja i inwestycje wciąż były na niskim poziomie.

- W kolejnych kwartałach tempo wzrostu gospodarczego powinno przyspieszać, ale szansa na większe ożywienie pojawi się dopiero w przyszłym roku. Jednak nadchodzącą poprawę Polacy zauważą dopiero za jakiś czas - na razie wzrosty będą jedynie statystyczne - dodaje Monika Kurtek.

"Bez niespodzianek – tak można skomentować dane dotyczące wzrostu PKB w drugim kwartale 2013 r. Możemy powiedzieć, że „dół” mamy za sobą, ale na pewno nie możemy jeszcze stwierdzić, że spowolnienie gospodarcze minęło" - mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Jej zdaniem, wzrost PKB na poziomie 0,8 proc. został wygenerowany przede wszystkim przez eksport netto. Możliwe, że nieznacznie wzrosło spożycie indywidualne. Inwestycje ciągle były pod kreską. Nie wzrosły także zapasy. Ale o tym przekonamy się w końcu sierpnia, gdy GUS opublikuje dane dotyczące wzrostu PKB wraz z jego strukturą.

"Wszystko wskazuje na to, że druga połowa 2013 r. powinna być okresem powolnego wychodzenia z osłabienia gospodarczego. Niska baza w 3. i 4. kwartale da szanse na statystycznie większy wzrost PKB niż będzie to wynikało z fundamentów gospodarki. Jeżeli jednak przemysł będzie sobie radził tak dobrze, jak wskazuje na to sierpniowy wskaźnik PMI i za czym przemawiają dobre wyniki gospodarki niemieckiej, z którą polski przemysł jest dość silnie (eksport) związany, to rok 2013 powinniśmy zamknąć wzrostem na poziomie 1,3-1,5 proc. Niestety nie rozwiązuje to problemów naszych finansów publicznych" - ocenia Starczewska-Krzysztoszek.

Komplet danych o rachunkach narodowych poznamy na koniec miesiąca. Dom maklerski TMS Brokers prognozuje, że konsumpcja prywatna wzrośnie w drugim kwartale o 0,4 proc., a nakłady brutto na środki trwałe spadną o 3,5 proc. rok do roku. "Nasze oczekiwania bazują na danych z sektora przemysłowego i handlu, które w drugim kwartale nieznacznie się poprawiły. PKB osłabia sytuacja w sektorze budowlanym, który kurczy się od czerwca poprzedniego roku. Oczekujemy, że w trzecim kwartale PKB wzrośnie o 1,1 proc. w ujęciu rocznym, a w całym bieżącym roku o 1,0 proc.rok do roku " - mówi Marcin Pietrzak, analityk DM TMS Brokers.

ikona lupy />
PKB w Polsce wyrównany sezonowo - dynamika realna, źróło: GUS / Media