PKB Niemiec wzrósł w drugim kwartale 2013 r. o 0,7 proc. W poprzednim kwartale niemiecka gospodarka stała w miejscu – poinformowało Federalne Biuro Statystyczne. Analitycy spodziewali się, że wzrost PKB wyniesie 0,6 proc.

W ujęciu rocznym PKB wzrósł w drugim kwartale o 0,9 proc. po spadku o 1,6 proc. w poprzednim kwartale. Konsensus rynkowy wynosił 0,3 proc. wzrostu w tym ujęciu.

Szybsze tempo rozwoju niemieckiej gospodarki prawdopodobnie pomoże strefie euro wyjść z najdłuższej recesji w historii. Eurostat około 10:00 opublikuje dziś dane na temat PKB państw eurolandu.

„Niemcy znów rosną. To dobra wiadomość dla Europy. Niepewność związana z kryzysem zadłużenia powoli się zmniejsza. Niemcy nie boją się podejmować decyzji związanych z wspieraniem inwestycji. Ale moim zdaniem więcej sygnałów ze strefy euro napłynie jesienią” – mówi Anatoli Annenkov, starszy ekonomista z londyńskiego Societe Generale.

Reklama

>>> Czytaj też: Koniec recesji w strefie euro, ale usuwanie skutków potrwa

Francja ucieka recesji

Gospodarka Francji wzrosła w drugim kwartale 2013 r. o 0,5 proc. – podało dziś francuskie biuro statystyczne Insee. W poprzednich dwóch kwartałach francuska gospodarka kurczyła się. Średnia prognoza 26 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga zakładała 0,2-procentowy wzrost PKB.

Ostatni raz francuska gospodarka rozwijała się szybciej od obecnego tempa w pierwszym kwartale 2011 roku, kiedy to PKB rósł o 1,1 proc.

Prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego zakładają, że PKB Francji spadnie w całym 2013 roku o 0,1 proc., a w 2014 r. zacznie rosnąć w tempie 0,8 proc.

“Konkurencyjność Francji wcale się jednak nie poprawiła, wskaźnik zaufania konsumentów wciąż pozostaje na bardzo niskim poziomie, a z obietnicy Hollande’a dotyczącej odwrócenia trendu rosnącego bezrobocia, jak na razie nic nie wynika” – mówi Jennifer McKeown, ekonomistka Capital Economics z siedziba w Londynie. „Jest jeszcze znacznie za wcześnie, by ogłaszać ożywienie” – dodaje.

Jak wynika z danych francuskiego resortu pracy, we Francji bez pracy pozostaje rekordowa ilość 3,2 mln osób, a stopa bezrobocia wynosi 10,8 proc. To najwyższy poziom od 1999 roku.

>>> Czytaj też: Rośnie europejski przemysł. Polska wśród unijnych liderów