Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu br. wzrosło o 3,5 proc. r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zmniejszyło się o 0,7 proc. r/r - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). 

W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 0,6 proc. i wyniosło 3.830,07 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach nie zmieniło się m/m i wyniosło 5.489,5 tys. osób, podał GUS

>>> Czytaj też: NBP: Inflacja bazowa wzrosła do 1,4 proc. r/r w lipcu

Analitycy ankietowani przez ISBnews uważali, że wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w ostatnim miesiącu zwiększyły się o 1,9-4,6 proc. r/r, przy średniej na poziomie 3,0 proc. r/r (wobec 1,4-proc. wzrostu w czerwcu). Według nich, spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw wyniósł 0,5-0,8 proc. r/r przy średniej na poziomie 0,66 proc. (wobec 0,8-proc. spadku r/r w czerwcu br.).  

Dane o płacach i zatrudnieniu bez zaskoczenia

Główny ekonomista domu maklerskiego X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień w rozmowie z IAR przyznał, że dane GUS-u nie są zaskoczeniem. Ekspert wyjaśnia, że zatrudnienie w skali roku wciąż spada, ale spadek ten jest coraz mniejszy. Przemysław Kwiecień dodaje, że z najgorszą sytuacją mieliśmy do czynienia pod koniec ubiegłego i na początku tego roku.

W opinii ekonomisty, żeby płace gospodarka musi się wzmocnić, żeby płace w przedsiębiorstwach mogły wzrosnąć. Rozmówca IAR przewiduje, że firmy najpierw będą odbudowywać zatrudnienie. Niska inflacja i wysokie bezrobocie oznacza, że przedsiębiorcy w najbliższym czasie nie będą musieli konkurować o pracowników ceną.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w lipcu przeciętne wynagrodzenie w firmach wyniosło ponad 3830 złotych. To o 3,5 procent więcej niż rok temu. O 0,7 procent w stosunku do ubiegłego roku spadło zatrudnienie w przedsiębiorstwach. Wyniosło ono prawie 5,5 miliona osób.