Chodzi o przepisy dotyczące europejskiego nakazu aresztowania. Po ostrej krytyce ze strony Brukseli władze w Zagrzebiu wyraziły chęć usunięcia uchybień.

W czerwcu Chorwacja przyjęła ustawę uniemożliwiającą ekstradycję osób podejrzanych o przestępstwa popełnione przed 2002 rokiem. Nowe przepisy zakwestionowała Komisja Europejska domagając się natychmiastowych zmian w prawie. Dotychczas jednak wezwania Brukseli były ignorowane. Sytuacja zmieniła się wczoraj wieczorem, gdy Zagrzeb obiecał podporządkowanie się unijnym zasadom.

"Komisja przyjmuje konstruktywne podejście chorwackich władz, ale chce się upewnić, czy za politycznymi deklaracjami pójdą także konkretne działania prawne" - powiedziała rzeczniczka Komisji Mina Andreeva. Bruksela nie ufa zapewnieniom Zagrzebia, dlatego przygotowuje sankcje, które mogą zostać zastosowane już w pierwszych tygodniach września. Chorwacji grozi m.in. wstrzymanie części unijnych funduszy. Kontrowersyjne zmiany, wprowadzone kilka dni przed akcesją do Wspólnoty, chronią przed ekstradycją do Niemiec byłego agenta jugosławiańskiej tajnej policji. Jest on poszukiwany w związku z zamordowaniem w Bawarii chorwackiego dysydenta.