Jest to publikowana dwa razy do roku lista najszybszych superkomputerów na świecie.

Czyni go to zarazem najszybszym superkomputerem w Polsce i najszybszym w tej części Europy. Następny na liście jest komputer Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego przy Uniwersytecie Warszawskim na 221. miejscu. To jedyne konstrukcje na liście z tej części Europy.

Naukowcy z AGH na Zeusie dokonują m.in. obliczeń z zakresu fizyki wysokich energii, chemii i nanotechnologii. Chociaż 145. miejsce może się wydawać odległe, jest jednak wystarczające w stosunku do polskich potrzeb. Być może niedługo Zeus wróci do pierwszej setki, gdzie znajdował się chociażby w połowie 2011 r. Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet, które zarządza komputerem, otrzyma 105 mln zł na rozbudowę infrastruktury.

W pierwszej piątce znalazły się oczywiście komputery z krajów, które najwięcej inwestują w potężne maszyny obliczeniowe. Szczyt listy okupuje niezmiennie Tianhe-2 (czyli Droga Mleczna) z chińskiego Narodowego Instytutu Technologii Obrony. W następnej kolejności znajdują się trzy maszyny zainstalowane w amerykańskich laboratoriach badawczych i jeden olbrzym z Japonii.

Reklama