Za wnioskiem głosowało 237 posłów, przeciw – 203, od głosu nie wstrzymał się żaden poseł.

Nieobecnych na głosowaniu było między innymi dziesięciu posłów Prawa i Sprawiedliwości, w tym rzecznik partii Adam Hofman.

Sejm udziela wotum zaufania Radzie Ministrów zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Wniosek o wotum zaufania został złożony podczas wystąpienia Donalda Tuska w sejmie w środę po godz. 15:00.

Reklama

W trakcie wcześniejszego wystąpienia premier przedstawił informację rządu w związku z aferą podsłuchową. – Od jutra w Brukseli muszę mieć pewność, że mój rząd ma mandat do rządzenia, większość parlamentarną – powiedział premier Donald Tusk, zwracając się z wnioskiem o wotum zaufania dla rządu. Jutro premier leci do Brukseli na unijny szczyt. Rząd potrzebuje pewności, że państwo działa sprawnie i radzi sobie z kryzysem. Skutki tego kryzysu to osłabienie możliwości wpływania na architekturę instytucjonalną w Europie – przekonywał szef rządu.

>>> Czytaj też: Tusk składa wniosek o wotum zaufania dla rządu

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz mówiła po głosowaniu, że "jest dumna z tego, że polski Sejm nie poddał się próbie destabilizacji, którą próbowali wprowadzić w życie ci, którzy nielegalnie podsłuchiwali". Z kolei przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak powiedział, że "polityczny błąd" popełniło Polskie Stronnictwo Ludowe. Polityk stwierdził, że posłowie tej partii przedłożył swoje własne interesy ponad interesy kraju.