W III kwartale pogorszyły się oceny sytuacji gospodarczej formułowane przez mikroprzedsiębiorstwa - wynika z najnowszego badania Idea Banku. Odsetek osób oczekujących przyspieszenia gospodarki w stosunku do ub.r. skurczył się do 27,6 proc. z 35,4 proc. kwartał wcześniej, przybyło też pesymistów, obawiających się spowolnienia gospodarki.

Gorsze oceny sytuacji ogólnej w niewielkim stopniu przełożyły się na ocenę perspektyw własnego biznesu. Nadal ponad 50 proc. mikroprzedsiębiorstw spodziewa się w tym roku wzrostu przychodów, a niemal co trzeci albo już zwiększył zatrudnienie, albo rozważa przyjęcie nowych pracowników.

Grupa Idea Banku - jak co kwartał - przeprowadziła badanie wśród mikroprzedsiębiorców na temat sytuacji ich firm, planów inwestycyjnych i dotyczących zatrudnienia, zapotrzebowania na kredyt i oceny sytuacji gospodarczej kraju. Mikrofirmy wytwarzają 30 proc. PKB generowanego przez przedsiębiorstwa w Polsce, pracuje w nich 39 proc. pracujących w kraju.

Z najnowszego sondażu, przeprowadzonego telefonicznie wśród 1000 przedsiębiorców w okresie od 26 sierpnia do 25 września tego roku wynika, że prowadzący mikrofirmy optymistycznie oceniają sytuację swoich firm. Ponad połowa (52,7 proc.) spodziewa się zwiększenia obrotów w stosunku do ubiegłego roku. To nieco mniej niż przed kwartałem, ale wyraźnie więcej niż w ubiegłym roku o tej porze, kiedy oczekujących wzrostu przychodów było 47,5 proc.

Reklama

>>> Czytaj też: Polska gospodarczą potęgą? Wyprzedzimy Szwecję i Szwajcarię, ale do G20 nie wejdziemy

- Fakt, że tak duży odsetek mikrofirm spodziewa się poprawy swoich wyników, oznacza, że ich biznesy będą się rozwijać, co korzystnie wpłynie na cały kraj. Ten bardzo ważny motor, jeden z kilku napędzających polską gospodarkę, nie powinien w tym roku zawieść - mówi Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku.

Aż 28 proc. przedsiębiorców zdecydowało się na zatrudnienie nowych pracowników albo to rozważa, tymczasem zmuszonych do redukcji zatrudnienia albo zastanawiających się nad taki rozwiązaniem jest zaledwie 2 proc. Wśród osób prowadzących działalność gospodarczą widać wzrost zainteresowania kredytami obrotowymi (rozważa to 43 proc. przedsiębiorców w stosunku do 37 proc. w II kwartale), choć generalnie skłonność do pożyczania pieniędzy w banku nieco osłabła.

W wynikach badania Idea Banku wśród przedsiębiorców zaskakiwać może kontrast pomiędzy pozytywnymi opiniami przedsiębiorców o perspektywach własnego biznesu a tym, jak oceniają oni przyszłość całej gospodarki. Obecnie tylko 27,6 proc. ankietowanych oczekuje przyspieszenia wzrostu gospodarczego w stosunku do roku ubiegłego (trzy miesiące temu tak optymistycznie nastawionych przedsiębiorców było 35,4 proc.). W III kwartale znacznie urosła grupa tych, którzy spodziewają się tempa wzrostu gospodarczego na poziomie niższym niż w 2013 r. było 22,3 proc., tymczasem kwartał wcześniej stanowili oni zaledwie 13,4 proc. ankietowanych.

>>> Czytaj też: Rosyjski rynek zalewają "białoruskie" towary - reeksport z Polski, Litwy i Łotwy