Polacy i Gruzini podobnie szanują wolność i umieją o nią walczyć. Tak o relacjach polsko-gruzińskich mówił Giorgi Margwelaszwili podczas wykładu w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Jak dodał prezydent Gruzji, Polska jako jedno z największych i najsilniejszych krajów w Europie rozumie problemy Gruzji lepiej niż inne państwa.

Jeśli mówimy o kwestiach przyszłej współpracy to Polska i Gruzja mogą być partnerami w sprawach militarnych, bezpieczeństwa czy kooperacji gospodarczej - mówił prezydent. Proces współpracy polsko-gruzińskiej zaczął się 4 grudnia, kiedy sekretarze rad bezpieczeństwa narodowego Polski i Gruzji podpisali umowę dotyczącą ciągłej współpracy obu instytucji. Jak ocenił Margwelaszwili, będzie to proces wielotorowy, w którym Polska będzie prowadziła Gruzję na drodze integracji z Unią Europejską.

Prezydent Margwelaszwili podczas wykładu zapewniał, że priorytetem dla Gruzji jest kontynuacja jej proeuropejskiego kursu.

W czwartek przywódca Gruzji spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim i marszałkiem Sejmu Radosławem Sikorskim. Politycy rozmawiali o polsko-gruzińskich relacjach oraz o polskim wsparciu w procesie zbliżenia Gruzji do Unii Europejskiej.

>>> Czytaj też: To już koniec Europy, jaką znamy. Przed nami okres wielkich zmian