Duńskie myśliwce F-16 wykonały już 130 operacji bojowych w Iraku przeciw siłom tzw. Państwa Islamskiego. Nicolai Wammen, minister obrony, wyjaśnił, że wiadomości o tym rzadko trafiają do mediów, by nie informować przeciwnika o działaniach antyislamistycznej koalicji.

Duńskie samoloty F-16 dokonały już 130 operacji bojowych w Iraku przeciw siłom tzw. Państwa Islamskiego - IS. Użyły przy tym 87 bomb atakując pojazdy, budynki i stanowiska sił IS. Liczby takie podał Nicolai Wammen - minister obrony Danii. Szef resortu wyjaśnił też dlaczego wiadomości na ten temat tak rzadko trafiają do mediów. Chodzi bowiem o niedostarczanie przeciwnikowi informacji o działaniach antyislamistycznej koalicji, w której uczestniczy Dania.

>>> Czytaj też: Libia: Zbombardowany tankowiec z 1600 ton ropy w zbiornikach. Dwie osoby nie żyją

Minister powiedział też, że nie każda misja łączy się z użyciem broni. Spora część polega bowiem na rozpoznaniu pozycji nieprzyjaciela czy choćby wsparcie samą obecnością samolotów irackich sił.

Kopenhaga skierowała w październiku ubiegłego roku do operacji irackiej 7 samolotów, z których trzy pozostają w rezerwie, a cztery uczestniczą w akacjach bojowych. Obsługuje je 140 żołnierzy.

Wcześniej duńskie F-6 uczestniczyły między innymi w akcjach NATO w Afganistanie oraz w międzynarodowych operacjach przeciwko Libii.

>>> Czytaj też: Ukraina: Trwa ostrzał separatystów. Kozacy dońscy: "Putina uważamy za naszego imperatora"