Takie walory ma wieprzowina produkowana w technologii opracowanej przez naukowców znad Wisły. Odpowiadają za nią pracujący w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk - pisze "Puls Biznesu".

Innowacyjną wieprzowinę uzyskuje się karmiąc świnie między innymi nasionami lnu. Następnie mięso jest tak przetwarzane i doprawiane, by było słone bez użycia dużej ilości soli. Używa się do tego między innymi ekstraktu z bazylii i oregano.

Jak podkreślają twórcy projektu, mięso ma dostarczać organizmowi mnóstwo składników mineralnych, witamin, białka i jak najmniej szkodliwych tłuszczów nasyconych. Wyroby z wieprzowiny są o ok. 40 proc. mniej kaloryczne niż te z tradycyjnego mięsa i zawiera o połowę mniej soli.

Nad projektem, który trwa już 5 lat pracowało kilkanaście osób. Jego budżet sięgnął 9 milionów złotych. Projekt jest po testach i wkracza w etap komercjalizacji. Innowacyjne mięso ma być udostępniane za darmo rolnikom i przetwórcom, by zapewnić jak najszersze wdrożenie go w przemyśle mięsnym.

Reklama

Jak wynika z danych Agencji Rynku Rolnego, polski eksport żywca, wieprzowiny i przetworów wieprzowych w okresie od stycznia do października 2014 r. spadł o 11 proc. do 516 tys. ton. Import wzrósł do 682 tys. ton wobec 679 tys. ton przed rokiem.

Więcej na ten temat w "Pulsie Biznesu".