Warto dodać, że od szczytu hossy (w 2008 roku) do dołka przeciętna wycena używanego mieszkania spadła na Węgrzech o 30 proc. W przypadku nieruchomości nowych przecena wyniosła jedynie o 13,4 proc.

Zeszłoroczne zmiany także były znacznie bardziej dynamiczne na rynku mieszkań używanych niż nowych. Te z drugiej ręki zdrożały w ciągu roku o prawie 9 proc., a nowe jedynie o 2 proc.

O ożywieniu świadczyć też może rosnąca liczba transakcji (w 2014 r. o 17 proc.) oraz wzrost liczby udzielanych pozwoleń na budowę. Zanim efekty widoczne będą w postaci faktycznie oddawanych do użytkowania nieruchomości przyjdzie poczekać jeszcze kilkanaście miesięcy.

>>> Czytaj też: Finansowy kataklizm na Węgrzech. 250 mld forintów strat

Warto podkreślić jednak, że rynek pierwotny jest na Węgrzech znacznie mniejszy niż w Polsce. Na przykład w pierwszym kwartale br. węgierscy deweloperzy oddali do użytkowania jedynie 1572 mieszkania. Nad Wisłą w tym samym czasie powstało 18,5 tys. mieszkań deweloperskich. Trudno się więc dziwić, że zgodnie z szacunkami Otthon Centrum jedynie 2,8 proc. transakcji dotyczy na Węgrzech mieszkań nowych. Inaczej więc niż w Polsce segment ten ma marginalne znaczenie dla obrazu całego rynku.

Na korzyść węgierskiego ożywienia przemawia też fakt, że rentowność wynajmu mieszkań w Budapeszcie jest wysoka i wynosi nawet 8 proc. - wynika z danych portalu GPG. To znacznie więcej niż oprocentowanie kredytów, które Węgierski Bank Centralny szacował w marcu br. na 5,2 proc. (zmienna stopa).

Huraoptymizm studzi jednak problem nieobsługiwanych długów hipotecznych, które ciążą na węgierskim rynku nieruchomości. Dziś jest to chyba największy problem, który może łatwo zagrodzić drogę do dalszego ożywienia. Wystarczy, aby banki na szerszą skalę zaczęły przejmować i licytować nieruchomości nierzetelnych dłużników.