O inwestycyjnym boomie koncernów lotniczych pisze dziennik „Rzeczpospolita”. Już w przyszłym tygodniu w Zielonce pod Warszawą General Electric otworzy swój ośrodek badawczy turbin lotniczych, w którym badane będą krytyczne elementy najnowszych lotniczych napędów amerykańskiego giganta.

Poważne plany w stosunku do Polski ma również Hispano-Suiza, która rozpoczyna budowę wytwórni części samolotowych dla Airbusa i Boeinga w Sędziszowie, na terenie podkarpackiej Dolinie Krzemowej. Koszt projektu to 40 mln euro. Zatrudnienie znajdzie tu 300 fachowców. Ten sam koncern planuje zbudowanie fabryki w Ropczycach, gdzie wspólnie z Rolls-Royce’em będzie produkować elementy lotniczego przeniesienia napędu. Pracę znajdzie to z kolei 110 specjalistów.

Swoją obecność w Polsce zapowiada również Grupa Airbus. Jak pisze „Rzeczpospolita”, współpracująca z lotniczym gigantem firma Nimrod Group, zbuduje w Łodzi zakład produkujący komponenty dla samolotów Airbus A350. Z kolei Airbus Helicopters, zwycięstwa wartego 13 mld zł przetargu na dostawy śmigłowców wielozadaniowych, obiecuje inwestycje w Łodzi, Radomiu i Dęblinie, gdzie zatrudnienie znaleźć ma 1250 osób.

>>> Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej"