Rada Ministrów przyjęła dziś "mapę drogową" dotyczącą prac nad programem Rodzina 500+ i liczy, że rozwiązanie to wejdzie w życie w kwietniu przyszłego roku, poinformowała premier Beata Szydło.

Roczny koszt świadczeń (500 zł na dziecko) to 22 mld zł, przy czym w 2016 r. będzie to 16 mld zł, podała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

"To jest program, którego wdrożenie dziś rozpoczynamy, poprzez szerokie konsultacje i dyskusje. […] Mamy nadzieję, że ten program nie tylko będzie wspierał polskie rodziny, ale też, że więcej dzieci będzie się rodziło" - powiedziała Szydło podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Program został skierowany do uzgodnień międzyresortowych - potrwają one do 21 grudnia. Następnie przewidziano konsultacje społeczne projektu, które zakończą się 21 stycznia. 28 stycznia projekt ma przyjąć Komitet Stały Rady Ministrów, a 2 lutego - Rada Ministrów, poinformowała premier.

"Od 9 lutego zakładamy prace w parlamencie, ok. 4 tygodni po podpisaniu przez prezydenta, najpóźniej w kwietniu, program zostaje uruchomiony i rozpoczyna się zbieranie aplikacji" - podsumowała Szydło.

Rafalska poinformowała, że roczny koszt tego programu to 22 mld zł, przy czym w 2016 r. będzie to 16 mld zł.

"Mówimy wyraźnie: jest kryterium, które dotyczy rodzin o niskich dochodach - 800 zł i 1200 zł, jeżeli rodzina jest z dzieckiem niepełnosprawnym. Żadne inne dodatkowe kryterium nie będzie wprowadzone. Jakie to kryterium 800 zł? Stosunkowo wysokie kryterium, jeżeli popatrzymy, że w ustawie o pomocy społecznej mamy 500 zł" - powiedziała też minister.

Dodała, że kryterium dochodowe od drugiego dziecka nie będzie obowiązywało.

"500 zł to będzie kwota netto. Naszym celem wsparcia rodziny jest to, aby rodziny wychodziły z systemu pomocy społecznej" - podsumowała Rafalska.

W ub. tygodniu minister informowała, że prace nad programem "Rodzina 500+" powinny zakończyć się w I kw. 2016 r., zaś pierwsze wypłaty powinny nastąpić 1 kwietnia. Z kolei minister finansów Paweł Szałamacha informował, że priorytetem na przyszły rok jest wprowadzenie polityki prorodzinnej, w tym programu 500+, a pozostałe cele, które pojawiły się w expose, w tym obniżenie podatku CIT będą musiały się do niego dostosować. Cele priorytetowe zostaną sfinansowane m.in. z podatków sektorowych. 

>>> Czytaj też: Polska zrezygnowała z euro? W rządzie nie ma już pełnomocnika ds. wspólnej waluty