Czeczen kontroluje tak zwaną „rosyjską grupę” dżihadystów Państwa Islamskiego. Poinformował o tym wiceszef Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego Andriej Preżdomski. Chodzi o uciekiniera z Kaukazu Północnego - Ahmeda Czatajewa.

Mężczyzna znany jest wśród terrorystów jako „Jednoręki”. Według rosyjskich służb, to on kontroluje oddziały dżihadystów składające się z wychodźców z rosyjskiej części Kaukazu. Odpowiada też za werbunek, dostawy broni i przygotowanie fałszywych dokumentów. Eksperci twierdzą, że Ahmed Czatajew zajmuje ważne miejsce w hierarchii dowódców Państwa Islamskiego. Z materiałów zebranych przez Narodowy Komitet Antyterrorystyczny wynika, że odpowiedzialny jest również za przygotowywanie w przeszłości nieudanych zamachów terrorystycznych w Rosji i planowanie kolejnych.

Mężczyzna wyjechał z Rosji kilkanaście lat temu. Wcześniej brał udział w obu wojnach czeczeńskich. Krótko przebywał w Bułgarii, a później w Austrii, gdzie otrzymał status uchodźcy. Zdaniem dziennika „Kommiersant”, wszystko wskazuje na to, że obecnie jest w Syrii. Czatajew został wpisany na unijną listę osób niepożądanych.