Minister ocenił wizytę w Chinach jako ważną. „Natomiast, czy ona przyniesie rezultaty, będzie można powiedzieć dopiero wtedy, kiedy projekty, które dzisiaj zaproponowaliśmy stronie chińskiej, i które strona chińska proponuje nam, zaczną być realizowane” - wyjaśnił.

Podczas wizyty w Chinach Waszczykowski odwiedził miasto Chengdu, stolicę prowincji Syczuan, oraz Pekin, gdzie spotkał się m.in. z wiceprezydentem Chin Li Yuanchao, szefem MSZ Wangiem Yi, kierownictwem Państwowej Komisji Rozwoju i Reform oraz chińskimi przedsiębiorcami. Rozmawiano o współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej i sportowej. „Możliwość współpracy jest nieograniczona” - ocenił Waszczykowski.

Polska jest zainteresowana m.in. udziałem chińskich przedsiębiorstw w budowie dróg, szybkiej kolei i lotnisk oraz modernizacji portów morskich. Chińskie firmy mogłyby też odgrywać „pewną rolę” w ew. budowie w Polsce elektrowni atomowej. „Wiele firm chińskich ma bardzo duże doświadczenie w tworzeniu takiej infrastruktury. Niektóre z nich mogłyby korzystać w Polsce z naszych przetargów i wejść w realizację tych przedsięwzięć u nas” - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Reklama

Podczas spotkań dyskutowano również na temat utworzenia w Polsce nowych parków technologicznych, stref przemysłowych i stref inwestycyjnych dla Chińczyków.

Dużo rozmawiano także o zaproponowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę formule regionu "ABC", czyli Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego. Chińczykom zależy na integracji tego regionu, gdyż pozwoliłaby im ona na realizację większych projektów infrastrukturalnych, wykraczających poza Polskę – wyjaśnił minister.

Przykładem takiego projektu jest Via Carpatia – szlak autostrad i linii szybkiej kolei, który połączyłby Bałtyk z Morzem Czarnym. „Chińczycy rozmawiają zarówno w Belgradzie, jak i w Budapeszcie, o ewentualnej budowie takiej trasy. My byśmy chętnie się przyłączyli do takiej inicjatywy” - powiedział Waszczykowski.

Podkreślił, że Chińczycy uważają Polskę za największego partnera w grupie 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej. Są nią szczególnie zainteresowani m.in. ze względu na jej wielkość i centralne położenie. Umożliwia ono tworzenie w Polsce centrów biznesowych, z których mogą prowadzić operacje na resztę Europy.

Taką strategię już od 2008 roku stosuje np. chińska firma telekomunikacyjna i producent smartfonów Huawei, który ze swojego warszawskiego oddziału koordynuje operacje w 26 krajach Europy Północnej i Środkowej.

Podczas wizyty w Chinach Waszczykowski otrzymał zaproszenie do Pekinu dla premier polskiego rządu Beaty Szydło. W najbliższych miesiącach Polskę odwiedzić ma prezydent Chin Xi Jinping.

Ministrowi w podróży do Chin towarzyszyli przedstawiciele innych resortów: Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, a także Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz PLL LOT. W Chengdu wśród członków polskiej delegacji był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Z Pekinu Andrzej Borowiak (PAP)

>>> Polecamy: Im gorzej dzieje się w Brazylii, tym giełda zachowuje się lepiej. Dlaczego?