W 2015 roku na sprzedaży ropy naftowej OPEC zarobił 518,2 mld dol. Tak niskich dochodów nie notowano od 2005 roku – wynika z corocznego biuletynu statystycznego OPEC. Eksport kartelu wzrósł o 1,7 proc. do 23,6 mln baryłek dziennie, dzięki temu OPEC lekko zwiększył swój udział na globalnym rynku.

Ceny kontraktów na ropę naftową zanurkowały w zeszłym roku o 35 proc. Od tego czasu kurs surowca na giełdzie w Londynie odrobił już większość strat i wzrósł o niemal 90 proc. od minimów ze stycznia, a globalna nadwyżka ropy na giełdach została zlikwidowana.

>>> Czytaj też: Eksperci: Przygotujcie się na ropę po 80 dol. za baryłkę

Eksport ropy państw należących do OPEC wrósł w 2015 roku średnio o 400 tys. baryłek dziennie. Dzięki temu kartelowi udało się po oraz pierwszy od czterech lat zwiększyć swój udział w globalnej produkcji tego surowca – o 0,2 pkt proc. do 43 proc. Wciąż jednak było to zbyt mało, by zrekompensować zjazd cen ropy. Na skutek utraconych dochodów, po raz pierwszy od 1998 roku OPEC zanotował deficyt na rachunku obrotów bieżących – wyniósł on 99,6 mld dol. Dla porównania w 2014 roku nadwyżka sięgała 238,1 mld dol. – wynika z raportu.

Arabia Saudyjska, która steruje polityką OPEC, często nawet wbrew woli biedniejszych członków takich jak Wenezuela czy Algieria, utrzymała swój eksport na niezmienionym poziomie 7,163 mln baryłek ropy dziennie. Produkcja ropy w królestwie wzrosła o 4,9 proc. do 10,193 mln baryłek dziennie. W całym OPEC spadła też aktywność poszukiwawcza. Liczba wierceń zmniejszyła się o 60 do 887. To jednak niewiele w porównaniu z tym, jak bardzo ograniczano wiercenia w innych częściach świata.

>>> Czytaj też: Ropa za pół darmo także dla Polski? Iran chce zniszczyć rosyjską konkurencję