Polskie firmy umocniły swoją dominację na liście 500 największych spółek Europy Środkowej – wynika z opublikowanego przez Deloitte rankingu „CE TOP 500”.
Ranking Deloitte TOP500 największych firm - kluczowe dane 2.jpg / Media

Polsce udało się zwiększyć w tym roku swoją reprezentację na liście 500 największych o trzynaście firm (182 firmy z 500). Stanowi to jednocześnie największy wzrost liczby podmiotów na liście wśród wszystkich badanych krajów.

Największą firmą w regionie pozostaje PKN Orlen. Polskiej firmie udało się utrzymać pozycję lidera mimo gorszych wyników. Polski gigant zanotował bowiem spadek przychodów o 17,2 proc. Największym bankiem regionu jest polski PKO BP, zaś największym ubezpieczycielem – PZU.

Drugie miejsce utrzymał węgierski gigant paliwowy MOL. Spółka ta, podobnie jak jej polski konkurent, zanotowała spadek przychodów o 15,6 proc. Trzecie miejsce należy do czeskiej Skoda Auto.

Ranking Deloitte TOP500 największych firm - kluczowe dane1 .jpg / Media

Z pierwszej dziesiątki największych firm w tegorocznej edycji rankingu wypadły dwie - ukraiński Metinvest i polski Lotos. Ich miejsce zajęły Volkswagen Slovakia i GE Infrastructure CEE z Węgier.

Wyniki pokazują, że w 2015 r. przychody 500 największych firm w regionie wyniosły ogółem 685 mld euro, co oznacza wzrost o 1,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

„Rok 2015 był znacznie lepszy pod względem wyników największych firm w regionie w porównaniu do 2014 roku, ale pierwszy kwartał tego roku wskazuje na osłabienie tej tendencji. Przeciętna zmiana przychodów w euro była ujemna i wyniosła -3,3 proc. w porównaniu do wzrostu na poziomie 1,7 proc. w analogicznym okresie w 2015 r. Odsetek przedsiębiorstw, które w pierwszym kwartale 2016 roku odnotowały wzrost przychodów w porównaniu do pierwszego kwartału 2015 roku, wyniósł mniej niż 40 proc. (w ubiegłorocznej edycji rankingu odsetek spółek notujących wzrosty przychodów w pierwszym kwartale 2015 r. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2014 r. wyniósł 55 proc.). Te wskaźniki nie muszą jednak decydować o kondycji firm w całym roku" – komentuje Tomasz Ochrymowicz z Deloitte.

Pierwsze miejsce wśród banków utrzymał PKO Bank Polski, a drugie Bank Pekao. Za nimi uplasował się czeski bank Česká spořitelna, zajmujący rok wcześniej 5. miejsce. Węgierski OTP Bank, który przed rokiem zajął 3. miejsce, spadł na piątą pozycję. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze trzy polskie banki: Bank Zachodni WBK (7), mBank (8) oraz ING Bank Śląski (9) – czytamy w informacji Deloitte.

W przypadku ubezpieczycieli ranking również jest zdominowany przez podmioty z Polski (16 firm) oraz z Czech (10 firm). W sumie firmy z tych krajów stanowią 52 proc. całego zestawienia. Pierwsze trzy miejsca wśród ubezpieczycieli należą do PZU, Ergo Hestii i Warty, która w tym roku wyprzedziła czeską Česká pojišťovna.

>>> Czytaj też: Centralny Port Lotniczy jednak powstanie? LOT potrzebuje nowego lotniska