Kreml: To wewnętrzna sprawa USA

"Cóż, tych mediów faktycznie nie można uznać za cieszące się popularnością ani zainteresowaniem w Federacji Rosyjskiej, więc to nas nie dotyczy, to wewnętrzna decyzja administracji USA" - powiedział rzecznik Kremla, cytowany przez agencję Reutera.

Rosja uznała Radio Swoboda/Radio Wolna Europa za "organizację niepożądaną"

Rok temu Rosja uznała Radio Swoboda/Radio Wolna Europa za "organizację niepożądaną". W 2017 roku rozgłośnia była wśród pierwszych mediów w Rosji wpisanych na listę "mediów pełniących funkcję zagranicznego agenta". Radio Swoboda rozpoczęło nadawanie w język rosyjskim 1 marca 1953 roku.

Decyzja Donalda Trumpa ws. finansowania rozgłośni

W sobotę na mocy rozporządzenia prezydenta USA Donalda Trumpa po ponad 75 latach działania wstrzymane zostały transmisje szeregu publicznie finansowanych stacji radiowych i telewizyjnych, w tym tych największych i najbardziej znanych - Głosu Ameryki (VOA) i Radia Wolna Europa (RFE). Wszyscy dziennikarze VOA zostali wysłani na przymusowy urlop. Radio Wolna Europa zostało poinformowane o zakończeniu finansowania przez amerykańską Agencję ds. Globalnych Mediów (USAGM).

Media mają ponad 2 tys. pracowników, budżet 270 mln dolarów i nadawały w 49 językach do widowni szacowanej na 361 mln ludzi tygodniowo. VOA funkcjonował od 1942 roku, zaś RFE od 1950 roku.

Prezes RFE Steve Capus ocenił wcześniej, że wstrzymanie finansowania sieci RFE/RL (Radio Wolna Europa/Radio Swoboda) działałoby na korzyść "wrogów Ameryki" i byłoby powodem do świętowania dla władz Iranu, Chin, Rosji i Białorusi.(PAP)