Łukasz Patelczyk jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W swoim malarstwie łączy ze sobą dwa porządki: klasyczny pejzaż i geometryczną abstrakcję. W praktyce oznacza to, że na - przykładowo - górskie krajobrazy nakłada geometryczne kontury.A robi to w taki sposób, że początkowy kontrast w pełni ustępuje miejsca harmonii.

Twórczość Patelczyka powoduje, że to co teoretycznie nie ma prawa ze sobą współistnieć, po chwilowej obserwacji staje się wręcz oczywistą jednością.

Nie bez powodu polscy i zagraniczni kolekcjonerzy oraz krytycy sztuki doceniają jego wyobraźnię, konsekwencję i wysokiej klasy warsztat.

Sztuka skupiona na przyrodzie

Reklama

Patelczyk uznawany jest za jednego z najbardziej obiecujących artystów młodego pokolenia, a jego pejzaże odbiegają od klasycznych wizerunków krajobrazu. Tworzy własną iluzyjną wizję natury. Natury, na której swe piętno odcisnął człowiek.

Jak sam przyznaje, pewnym symbolem śladu człowieka są właśnie figury geometryczne lub czasem tylko kropki albo linie - subiektywne świadectwo obecności człowieka i jego ingerencji w naturze.

"Po mistrzowsku łączy sztukę figuratywną z abstrakcją. Jego pejzaże o wysublimowanych kolorach i oryginalnych kompozycjach są nowatorskim podejściem do znanego od wieków motywu, jakim jest natura" - pisze o nim PAP.

Obecnie Patelczyk tworzy kolejny autorski cykl „Glass”, w którym to na tradycyjnie malowany krajobraz nakłada laserunkowe „szkła” zmieniające jego barwę. Jego dotychczasowy dorobek pozwala mieć rozbudzone apetyty, zwłaszcza wśród adeptów sztuki malarskiej.

Nagradzany artysta

Patelczyk ma na swoim koncie wiele sukcesów - jest zdobywcą pierwszego miejsca w Kompasie Młodej Sztuki 2020, laureatem Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 oraz laureatem konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2011.

Jego twórczość zyskuje uznanie także poza granicami naszego kraju - na początku roku obrazy Łukasza Patelczyka były prezentowane przez nowojorską galerię Green Point Projects na Targach Sztuki Volta Show 2020 w Nowym Jorku.

Planowana na wiosnę 2020 roku wystawa w Slag Gallery na Manhattanie została przesunięta na 2021 rok, co powoduje, że i w tym roku świat będzie miał okazję zapoznać się z dziełami malarza.

A wy drodzy czytelnicy będziecie mogli poznać naszego bohatera już w maju - Łukasz Patelczyk wystąpi bowiem na scenie wiosennej edycji Impact'21.

Czego możemy się spodziewać na majowej scenie Impact’21?

Od początku swojego istnienia Fundacja Impact organizuje przedsięwzięcia, które są fenomenem polskiego rynku konferencyjnego: tradycyjna formuła długich debat panelowych została zastąpiona krótkimi, dynamicznymi wystąpieniami. Impact zmienił także podejście do formuły okrągłych stołów, które na Impakcie trwają krócej niż zazwyczaj, a podczas nich dyskutowane są bardzo konkretne tematy w wąskim, zamkniętym gronie. Zespół Impact stawia również na popularnych speakerów z zagranicy i nieustannie szuka nowych inspiracji technologicznych.

Kongresy Fundacji Impact to nie tylko miejsca rozwoju innowacji i nowego biznesu, ale też wysokiej rangi wydarzeń gospodarczo-polityczne. Na naszych wydarzeniach ogłoszono m.in.: uruchomienie programu Start in Poland, czy GovTech Polska oraz rozpoczęcia działalności Funduszu Tauron CVC – wspólnie z NCBR i PFR czy premiery Krajowego Planu Odbudowy.