"Podobnie jak w przypadku wcześniejszych przejęć realizowanych przez Grupę ORLEN, także teraz w pełni wykorzystamy mocne strony połączonych podmiotów, zwiększając wartość aktywów" - stwierdził szef Orlenu.

Zaznaczył, że bezpieczeństwo energetyczne Polski i jej rozwój gospodarczy są ze sobą ściśle związane.

"Dlatego budujemy silny koncern multienergetyczny, łącząc potencjał PKN Orlen i Grupy Lotos, a w przyszłości także PGNiG" - podkreślił.

Obajtek wskazał, że uzgodniony i podpisany plan połączenia Orlenu z Lotosem określa warunki transakcji i parytet wymiany akcji.

Reklama

"Tylko jako jedna grupa o zdywersyfikowanych przychodach, odporna na niezwykle dynamiczne zmiany w otoczeniu makroekonomicznym, będziemy w stanie skutecznie odpowiadać na pojawiające się wyzwania i przeprowadzimy Polskę przez trudną i wymagającą, lecz konieczną transformację energetyczną" - stwierdził Obajtek.

Dodał, że wsparciem w realizacji tego celu będzie współpraca z silnym partnerem, globalnym liderem branży petrochemicznej i największym producentem ropy naftowej na świecie.

"W efekcie zapewnimy dalszy, dynamiczny rozwój naszego biznesu, na czym trwale skorzystają akcjonariusze, klienci indywidualni oraz lokalne społeczności. Proces fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos od początku prowadzimy w dialogu ze stroną społeczną, uwzględniając jej ważną rolę w budowaniu silnego, zintegrowanego koncernu" - poinformował Obajtek.

PKN Orlen i Grupa Lotos poinformowały w czwartkowych komunikatach, że zarządy spółek uzgodniły i podpisały plan połączenia obu firm. Połączenie nastąpi poprzez przeniesienie majątku Grupy Lotos do PKN Orlen.

Jak wyjaśniono, firmy ustaliły, że w zamian za 1 akcję Lotosu akcjonariusze tej spółki otrzymają 1,075 akcji PKN Orlen.(PAP)

Łukasz Pawłowski