Resort podał na swojej stronie internetowej, że Kurtyka we wtorek brał udział w Global Policy Forum (GPF), organizowanym przez brytyjski tygodnik New Statement i jego dodatek Spotlight. Tematem forum był zrównoważony rozwój oraz działania na rzecz klimatu i na rzecz odbudowy po pandemii COVID-19.

Szef resortu klimatu i środowiska zauważył, że odnosząc się do transformacji polskiej energetyki zwrócił uwagę, iż jest to proces rozłożony w czasie i planowany w długim okresie, ze względu na jego kapitałochłonność oraz skalę niezbędnych zmian - technicznych, ekonomicznych i społecznych.

"Realizacja polityk i działań zawartych w Krajowym Planie Energetyczno-Klimatycznym Polski na lata 2021-2030 oraz zaktualizowanej Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku postawi nas na progu osiągnięcia neutralności klimatycznej zgodnie z założeniami porozumienia paryskiego. Polska musi zapewnić bezpieczną produkcję taniej i czystej energii, aby zmniejszyć zależność od paliw kopalnych" - zaznaczył Kurtyka.

Minister wskazał, że Polska w transformacji będzie musiała wykorzystać wszystkie dostępne technologie, takie jak np. energia jądrowa, energia słoneczna, wiatr i wodór, aby zbudować za 20 lat system czystej energii o wydajności porównywalnej z obecnym systemem konwencjonalnym. "Inwestycje w rozwój nowych źródeł energii są obecnie bardziej potrzebne niż kiedykolwiek” – zwrócił uwagę.

Reklama

Kurtyka tłumaczył, że nowa polityka energetyczna Polski opiera się na 3 filarach - sprawiedliwej transformacji, zeroemisyjnym systemie energetycznym i dobrej jakości powietrza.

"Przed nami transformacja, które spowoduje, że w ciągu najbliższych 10 lat co trzecia MWh wyprodukowanej energii elektrycznej będzie pochodzić z jednostek odnawialnych. Morskie farmy wiatrowe odegrają tu kluczową rolę. Ich moc zainstalowana osiągnie w Polsce 11 GW w 2040 roku" - wskazywał.

Dodał, że polski rząd wspiera również rozwój OZE na poziomie lokalnym. "Rynek prosumencki kwitnie, tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w gospodarstwach domowych zainstalowano 100 000 paneli PV" – podkreślił.