Jedną z głównych kwestii poruszonych przez Yellen jest dramatyczny wzrost kosztów żywności i paliw na światowych rynkach. Niepokojący trend rozpoczął się w czasie pandemii, kiedy nadwyrężeniu uległy globalne łańcuchów dostaw. Dodatkowo wojna między dwoma największymi producentami pszenicy, kukurydzy i słonecznika na świecie może jeszcze bardziej ograniczyć podaż żywności.

Rosnące koszty nie tylko zwiększają inflację, ale także zmniejszają popyt: wydatki na zakup rzeczy pierwszej potrzeby takich jak jedzenie i ogrzewanie zaczynają dominować w budżetach gospodarstw domowych, powiedziała Yellen. Już teraz ponad 275 milionów ludzi na całym świecie boryka się z trudnościami z zachowaniem bezpieczeństwa żywnościowego, a w przyszłości może ich być znacznie więcej. Amerykańską sekretarz skarbu najbardziej niepokoi sytuacja w Europie, która jest nadal zależna od rosyjskiego węgla, gazu i ropy naftowej.

Yellen wysłała też jednoznaczne ostrzeżenie do krajów, które nie zamierzają zrywać więzi finansowych z Rosją lub starają się podważyć sankcje nałożone w związku z wojną w Ukrainie. „Podczas gdy wiele krajów zajęło jednolite stanowisko wobec działań Rosji, a wiele firm szybko i dobrowolnie zerwało relacje biznesowe z Rosją, niektóre kraje i firmy tego nie zrobiły” – powiedziała Yellen. Niektóre narody – w tym Chiny i Indie – nie wycofały się z Rosji, biorąc pod uwagę potrzebę importowania ogromnych ilości energii. „Postawmy sprawę jasno”, powiedziała Yellen, „zjednoczona koalicja krajów stosujących sankcje nie pozostanie obojętna na działania, które podważają wprowadzone przez nas sankcje”.

Reklama

„Pozwólcie, że powiem teraz kilka słów do tych krajów, które obecnie są niezdecydowane, być może widząc szansę na zachowanie ich relacji z Rosją i wypełnienie pustki pozostawionej przez innych. Takie motywacje są krótkowzroczne” – dodała sekretarz skarbu. Odnosząc się do „specjalnych stosunków Chin z Rosją”, Yellen powiedziała, że ​​ma nadzieję, że wynikiem rozmów między tymi dwoma krajami będzie końcem wojny. „Idąc dalej, coraz trudniej będzie oddzielić kwestie gospodarcze od szerszego kontekstu interesu narodowego, w tym bezpieczeństwa narodowego” – powiedziała, dodając, że Chiny muszą respektować sankcje nałożone na Rosję .

W zeszłym tygodniu podczas składania zeznań przed Komisją Finansową Izby Reprezentantów Yellen ostrzegła, że ​​działania Rosji mają „ogromne” reperkusje gospodarcze . W tym tygodniu nowe dane federalne pokazały, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych napędzony wzrostem cen energii wzrósł o 8,5 proc. za rok kończący się w marcu. Oddzielnie Indeks cen producentów, który śledzi średnie zmiany cen sprzedaży wzrósł o 11,2 proc., co jest najwyższym wynikiem w historii.

Konferencja Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, która odbędzie się w przyszłym tygodniu, będzie miała kluczowe znaczenie dla zajęcia się globalnymi konsekwencjami wojny Rosji na Ukrainie, powiedziała Yellen, a także pomoże złagodzić negatywne skutki dla krajów rozwijających się i wrażliwych systemów żywnościowych.