W porównaniu z sierpniowym szczytem, gdy rosyjskie cięcia dostaw gazu uderzyły w Europę, napędzając inflację w regionie do najwyższego poziomu od dziesięcioleci, ceny surowca spadły o ponad 80 proc.

Obecnie na kontynencie widać gwałtowny zwrot, ponieważ stosunkowo łagodna zima wspomogła wysiłki zmierzające do zmniejszenia zużycia energii. Ponadto napływ skroplonego gazu ziemnego z USA do Kataru przybiera na sile i zwiększa podaż.

ikona lupy />
Benchmark gazu w Europie spadł o ponad 80 proc. z rekordowego poziomu / Bloomberg
Reklama

Elektrownie gazowe bardziej opłacalne niż węglowe?

Analitycy zastanawiają się jednak, czy spadek cen utrzyma się na dłużej. Wraz ze zbliżającym się końcem zimy i spadkiem zapotrzebowania na ogrzewanie, niższe ceny mogą sprawić, że gaz będzie bardziej ekonomicznym paliwem do wytwarzania energii elektrycznej w Europie niż alternatywy takie jak węgiel.

„Ceny gazu spadły do przedziału zmiany paliwa, co sugeruje, że obecnie bardziej opłaca się eksploatować elektrownie gazowe o najwyższej wydajności w porównaniu z elektrowniami węglowymi o najniższej wydajności” – powiedział Stefan Ulrich, analityk w BloombergNEF.

Indie i Chiny napędzają popyt na gaz

Popyt rośnie również ze strony innych regionów, między innymi Indii i Chin. Ceny mogą również wzrosnąć, jeśli przed końcem zimy nastąpi przedłużająca się mroźna pogoda lub jeśli wystąpią zakłócenia w dostawach.

„Zbliżamy się do poziomu, w którym spadki są prawdopodobnie bardziej ograniczone, a jednocześnie nadal istnieją czynniki wyraźnego wzrostu, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę silny wzrost gospodarczy w Chinach” — powiedział Steve Hill, wiceprezes wykonawczy ds. marketingu energii w firmie Shell Plc. „Wyraźnie zbliżamy się do tego zakresu”.

Benchmarkowe miesięczne kontrakty futures spadły aż o 6,2 proc. do 48,78 euro za megawatogodzinę, do najniższego poziomu w ciągu dnia od 31 sierpnia 2021 r. Jak dotąd kontrakt stracił w tym roku około 35 proc., ale nadal jest około dwukrotnie wyższy niż normalny poziom o tej porze roku.

Magazyny gazu w Europie wypełnione po brzegi

Na razie wysokie poziomy magazynowania stanowią bufor dla Europy i umożliwiają regionowi przetrwanie tej i następnej zimy. Wydaje się, że państwa Europy dostosowały się do nowej sytuacji w obliczu braku dostaw rosyjskiego gazu, oferując szerokie możliwości wymiany rosyjskiego surowca na gaz LNG.

Niemiecki gigant energetyczny Uniper, który został uratowany przez rząd w zeszłym roku po tym, jak kryzys energetyczny postawił go na krawędzi bankructwa, podał w piątek, że przezwycięży problemy spowodowane przez rosyjskie cięcia gazu najpóźniej do 2024 r.

Ostatnie spadki cen pomogły firmie znacznie zmniejszyć straty, chociaż nadal odnotowała ujemne skorygowane zyski przed odsetkami i podatkami w wysokości 10,9 mld euro za 2022 r.

Kontrakty futures na LNG w Europie Północno-Zachodniej spadły w czwartek do 15,25 USD za milion brytyjskich jednostek termicznych, najniższego poziomu od czasu rozpoczęcia handlu kontraktem na ICE 5 grudnia. To również blisko poziomu cen, przy którym chińscy nabywcy mogliby wrócić na rynek, powiedział Tobias Davis, szef LNG dla Azji w biurze maklerskim Tullet Prebon.