Wiceminister rozwoju, pracy i technologii odniosła się do programu, który w środę ma opiniować Rada Ministrów.

"Polski Inkubator Rzemiosła jest kierowany do ponad 300 tys. przedsiębiorców, którzy są zrzeszeni w izbach rzemieślniczych" - wyjaśniła Semeniuk, której resort opracował projekt.

Jak wyjaśniła, pomysł powstał 1,5 roku temu po konsultacjach z rzemieślnikami w całym kraju. "Środowisko rzemiosła nigdy nie było w gospodarce odpowiednio wykorzystane i nie miało swojego opiekuna" - wskazała. Przypomniała o powołanym w resorcie wydziale rzemiosła, w którym zaczęto przygotowywać dwa projekty: nową ustawę o rzemiośle i kształceniu dualnym w rzemiośle, "bo ta z 1989 r. nie jest przystosowana do dzisiejszych czasów" oraz Polski Inkubator Rzemiosła (PIR).

"PIR to otwarty konkurs dla przedsiębiorców, w ramach którego już w drugiej połowie tego roku będą mogli, po spełnieniu określonych kryteriów, otrzymać środki finansowe na dwa rodzaje działań" - wskazała.

Reklama

Chodzi o dofinansowanie młodocianych pracowników w tzw. dualnym systemie kształcenia oraz na doposażenie, szkolenia i zakup sprzętu związanego ze sprzedażą on-line (tzw. e-commerce).

"Przewidziano na to łącznie 100 mln zł, rocznie będzie to 10 mln zł" - powiedziała. Operatorem programu będzie Narodowy Instytut Wolności, "który przygotuje ramy konkursu i będzie czekał na zgłoszenia od rzemieślników".