"Po trzech kwartałach tego roku liczba niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce zwiększyła się o 4,6% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi przypuszczeniami ustabilizowała się liczba postępowań pozasądowych, których udział wynosi 60% w łącznej liczbie niewypłacalności" - powiedział główny ekonomista Coface w Polsce i w Regionie Europy Centralnej Grzegorz Sielewicz, cytowany w komunikacie.

"Z analizy wyłącznie postępowań sądowych wyłania się obraz potwierdzający pogarszającą się sytuację płynnościową biznesu w Polsce. Liczba takich postanowień wzrosła o 22,5% w trzech kwartałach tego roku w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. W tej grupie ponad połowę stanowią postępowania o zatwierdzenie układu będące w wielu przypadkach kolejnym etapem postępowań pozasądowych, które nie zakończyły się sukcesem" - dodał.

Na liczbę 1 926 przypadków niewypłacalności złożyły się postępowania sądowe i obwieszczenia pozasądowe:

- w ciągu 9 miesięcy 2022 r. sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 767 polskich firm, czyli o 22,5% więcej niż rok temu (wg danych na koniec września),

Reklama

- dodatkowo w ciągu 9 miesięcy br. w Krajowym Rejestrze Zadłużonych opublikowano 1 159 tzw. obwieszczeń o ustaleniu dnia układowego (bez rejestracji w sądzie) - spadek o 4,6%.

Wśród postępowań sądowych zdecydowanym liderem są postępowania o zatwierdzenie układu - 402 sprawy, a ich liczba wzrosła o 126% głównie w związku z popularnością stosowania procedury pozasądowej, w następstwie której sąd ogłasza tego typu decyzję. Wzrosła także liczba postępowań sanacyjnych, zmalała natomiast liczba upadłości likwidacyjnych oraz obu form postępowań układowych.

Statystyki branżowe wskazują na wzrost niewypłacalności w budownictwie (+19% r/r), transporcie (+18% r/r), handlu (+7,5%) oraz w usługach (+4,5%). Mniej przypadków zanotowano z tylko w produkcji (-7%), a sytuacja w rolnictwie nie zmieniła się.

"Analizując formy prawne niewypłacalności sądowych i pozasądowych obserwujemy utrzymujący się trend, w którym liczba niewypłacalności przedsiębiorców (ponad 2/3) znacznie przewyższa liczbę niewypłacalnych spółek z o.o., których wcześniej zawsze było najwięcej w zestawieniach - w okresie I-IX 2022 odpowiednio 1 294 i 489 przypadków. Wynika to m.in. z tego, że aż 64,5% (747 przypadków) spośród 1 159 wszystkich pozasądowych obwieszczeń w KRZ dotyczyło przedsiębiorców (osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w tym rolniczą). Ta forma stała się bardzo popularna i coraz więcej przedsiębiorców chcących zyskać na czasie w trudnym dla siebie okresie, decyduje się na złożenie wniosku do KRZ o obwieszczeniu dnia układowego" - czytamy w raporcie

"Wzrost liczby niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce nie jest wyjątkowy na tle innych krajów. Podobnie jak w Polsce, także w innych krajach europejskich wzrost liczby postępowań następuje stopniowo, a nie skokowo. Odnotowujemy proces stopniowego powrotu do przedpandemicznej skali upadłości przedsiębiorstw, której spadek w latach 2020-2021 był spowodowany głównie szerokim zakresem rządowych i quasi-rządowych działań pomocowych. Oczekujemy, że w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej i wyzwań jakie stoją przed przedsiębiorstwami, łączna liczba sądowych postępowań będzie w 2022 r. wyższa niż w przedpandemicznym roku 2019" - podsumował Sielewicz.

(ISBnews)