Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała założenia nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, które ułatwią nabywcom używanych pojazdów ich rejestrację. Nowelizacja, przygotowana we współpracy z resortem cyfryzacji, m.in. ułatwi pozostawienie dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Co jeszcze się zmieni?

Do urzędu bez tablic rejestracyjnych

Jedna z propozycji zmian dotyczy kierowców, którzy chcą zarejestrować używane auto kupione w Polsce. Obecnie nabywca używanego auta, który wcześniej był już zarejestrowany w Polsce, nie ma obowiązku zmiany numeru rejestracyjnego kupionego samochodu i może pozostawić stare tablice i to niezależnie od tego, w jakim mieście czy województwie wcześniej pojazd był zarejestrowany. Jednak aby przerejestrować pojazd musiał zdemontować „blachy” i przynieść je do urzędu i pokazać urzędnikowi, który je obejrzeć i sprawdzić stan nalepki legalizacyjnej.

Proponowane zmiany w ustawie przewidują "(…) zniesienie obowiązku legalizacji tablic rejestracyjnych w przypadku wniosku o rejestrację pojazdu z zachowaniem dotychczasowego numeru rejestracyjnego".

Wniosek o rejestrację online

Kolejna proponowana zmian idzie jeszcze dalej, bo dzięki niej w ogóle nie będziemy musieli stawiać się w urzędzie żeby złożyć wniosek, ponieważ kolejne zmiany przewidują "(…) umożliwienie składania wniosku o rejestrację środkami komunikacji elektronicznej za pomocą usługi udostępnionej". A to oznacza, że złożenie wniosku o rejestrację używanego auta będzie można dokonać przez Internet, co pozwoli zrezygnować z papierowej formy wniosków oraz usprawni proces archiwizacji.

Zaświadczenie o wyniku badania technicznego

Kolejny krok w przejściu do świata cyfrowego, to zniesiony wymogu przedkładania zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu przy jego rejestracji. Takie dane dotyczące aut już zarejestrowanych w Polsce bez problemu można sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Kolejne zmiany i ułatwienia

Zmiany dotyczące tablic i wniosków o rejestrację to nie wszystkie propozycje ułatwiające życie kierowcom. Kolejne nowelizacja dotyczy pojazdów wywożonych za granicę, które będzie można czasowo zarejestrować również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu pojazdu.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów ma już w czerwcu 2025 roku. Później nowelizacja trafi do Parlamentu.