Nowy sposób uprawiania hazardu

- Dziś jest dla każdego oczywiste, że obietnica łatwych krypto pieniędzy i wysokich zwrotów była bańką skazaną na pęknięcie – powiedział Fabio Panetta. – Okazuje się, że kryptoaktywa nie są pieniędzmi. Wiele z nich to po prostu nowy sposób uprawiania hazardu – dodał.

Ryzykowne instrumenty nie staną się bezpiecznymi pieniędzmi

Reklama

Członek zarządu EBC argumentował w Londynie, że istnieje „pilna potrzeba” regulacji, aby chronić konsumentów w skali globalnej przed ryzykami związanymi z kryptoaktywami. Do takich regulacji według Panetty należałoby m.in. zdefiniowanie minimalnych wymagań dla zarządzania ryzykiem w przypadku firm czy zmniejszenie ryzyka rozlania się problemów na inne aktywa. Kryptoaktywa powinny być również opodatkowane zgodnie z kosztami społecznymi, jakie powodują – uważa Panetta.

- Ale regulacja nie sprawi, że ryzykowne instrumenty staną się bezpiecznymi pieniędzmi – ostrzegł członek zarządu EBC. – Zamiast tego stabilny ekosystem cyfrowych finansów wymaga dobrze nadzorowanych pośredników i wolnych od ryzyka i niezawodnych cyfrowych aktywów rozliczeniowych, które mogą być zapewnione tylko przez pieniądze cyfrowe banku centralnego – wyjaśnił.

Duże problemy branży krypto

Bitcoin w ciągu ostatniego roku stracił ponad 2/3 wartości, co potwierdza argument od dawna wysuwany przez decydentów – że takie produkty jak ten, są zbyt niestabilne, aby można je było uważać za waluty. Ponieważ cała branża krypto znajduje się w tarapatach po niedawnym upadku giełdy FTX, wezwania do regulacji i kontroli kryptoaktywów stają się coraz głośniejsze.

Tymczasem Europejski Bak Centralny bada obecnie wady i zalety wprowadzenia cyfrowego euro. Tego rodzaju rozwiązanie mogłoby zostać wprowadzone do połowy obecnej dekady.