U wybrzeży wyspy Minami-Tori-shima Japonia dokonała historycznego odkrycia. Znaleziono gigantyczne złoża kobaltu, niklu i manganu – podał portal Polski Przemysł. Według badań finansowanych przez Fundację Nippon, na które powołuje się portal, nowo odkryte złoża obejmują aż 230 milionów ton materiałów wykorzystywanych przy produkcji baterii, które zasilają pojazdy elektryczne i zaawansowaną elektronikę.

Złoża kobaltu, niklu i manganu zajmują powierzchnię 10 tys. kilometrów kwadratowych i leżą na głębokości dochodzącej w niektórych miejscach do 5200 metrów pod powierzchnia wody. Wartość odkrytych złóż metali szacowana jest na ponad 26 miliardów dolarów – podaje portal Polski Przemysł.

Wielka szansa dla Japonii

W obliczu transformacji motoryzacji odkrycie tak dużych rezerw metali niezbędnych do produkcji baterii, stawia Japonię w gronie światowych liderów i sprawia, że Kraj Kwitnącej Wiśni może stać się niezależny od dostaw z innych regionów, w tym z Chin.

Jak podaje portal Polski Przemysł, nowe rezerwy kobaltu szacowane na 610 tysięcy ton zaspokoją zapotrzebowania Japonii na ten metal na 75 lat. Natomiast 740 tysięcy ton niklu z nowych złóż pokryje zapotrzebowanie japońskiego przemysłu na kolejne 11 lat.

Do czego wykorzystywany jest kobalt i nikiel

Kobalt i nikiel to kluczowe metale wykorzystywane do produkcji baterii, które zasilają obecnie wszystkich urządzenia elektryczne zaczynając od smartfonów a kończąc na samochodach elektrycznych. Szacunki ekspertów wskazują, że w nadchodzących dekadach popyt na takie technologie będzie stale rósł, a skala tego wzrosty będzie gigantyczna i może wynieść nawet 400–600 proc.

Źródło: Polski Przemysł