"Na rynku walutowym trwa scenariusz dobrze nam znany od prawie dwóch tygodni, czyli próby przebicia poziomu 4,60/EUR, które konsekwentnie kończą się niepowodzeniem. Dodatkowo przed środowym Fed, które jest wydarzeniem dnia, mamy uspokojenie zmienności" - powiedział Mateusz Sutowicz.

Zwrócił uwagę, że w środę o godz. 20.00 poznamy decyzję Fed dot. stóp procentowych, po której będzie miała miejsce konferencja prezesa Jerome Powella.

"Tradycyjnie inwestorzy będą zwracali szczególną uwagę na słownictwo użyte w komunikacie i na konferencji i nawet kosmetyczne zmiany mogą być źródłem podwyższonej zmienności. Zakładamy jednak, że powtórzone zostaną tezy z półrocznego raportu przed Kongresem, przez co ogólny wpływ posiedzenia na rynek powinien być niewielki" - wskazał.

"Na krajowym rynku oczekujemy kolejnych prób wybicia się EUR/PLN powyżej bariery 4,60. Zakładając, że nastroje nie ulegną znacznemu pogorszeniu, spodziewamy się że będą one nieudane. Złoty wchodzi w trudny dla siebie miesiąc, w którym czynniki polityczne mogą wywoływać presję na jego osłabienie, przez co EUR/PLN pozostanie w okolicy 4,60" - ocenił

W środę po południu kurs EUR/PLN wrócił do poziomu odniesienia tuż poniżej poziomu 4,60, po tym jak w ciągu dnia był w okolicy 4,59. USD/PLN rośnie o 0,2 proc. i jest blisko 3,90, a EUR/USD idzie w dół o 0,2 proc. i jest poniżej 1,18.

RYNEK DŁUGU

"Na krajowym rynku długu mamy bardzo silne wystromienie krzywej rentowności, w wynik stabilizacji krótkiego końca i potężnego wzrostu na długim. Częściowo jest to związane ze zmianą benchmarku. Jednak podwyższona zmienność jest także charakterystyczna dla końca miesiąca, z uwagi na optymalizację podatku bankowego. Teraz widać, że banki nie potrzebują tyle obligacji o długiej zapadalności"

"Spodziewamy się, że perturbacje związane z bieżącą wyceną są chwilowe i niedługo powinny się normalizować. W kolejnych dniach rentowności 10-latek powinny zatem zniżkować" - dodał.

W środę po południu rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich są niemal 3 pb wyżej, na poziomie 1,261 proc., a niemieckich idą w dół o blisko 1 pb do -0,449 proc.

*Nastąpiła zmiana benchmarku obligacji 2-letnich z OK423 oraz 10-letnich z DS1030