Reklama
Reklama

Kto tak naprawdę zarabia na złocie? (ZDJĘCIA)

4 grudnia 2012, 06:20
Coraz trudniej znaleźć wysokiej jakości złoża złota. Koncerny wydobywcze wydają miliardy dolarów na głębinowe i odkrywkowe kopalnie w krajach o niestabilnej sytuacji politycznej bądź też w wyjątkowo trudno dostępnych regionach, jak chociażby kopania Barrick Gold położona wysoko w Andach. „Aby pozyskać 1 gram złota z kopalni odkrywkowej trzeba zwykle wydobyć i przepłukać chemikaliami 1 tonę skał” – mówi Joung Park, analityk Morningstar. Dzięki wysokim cenom złota takie projekty mogą się opłacać. Największymi beneficjentami złotego rajdu są jednak wykwalifikowani geolodzy i specjaliści pracujący w kopalniach – ich pensje szybują w górę. Absolwenci School of Mines & Technology w Dakocie Południowej zarabiają teraz więcej, niż absolwenci Harvardu. Na zdjęciu odkrywkowa kopalnia złota.
Coraz trudniej znaleźć wysokiej jakości złoża złota. Koncerny wydobywcze wydają miliardy dolarów na głębinowe i odkrywkowe kopalnie w krajach o niestabilnej sytuacji politycznej bądź też w wyjątkowo trudno dostępnych regionach, jak chociażby kopania Barrick Gold położona wysoko w Andach. „Aby pozyskać 1 gram złota z kopalni odkrywkowej trzeba zwykle wydobyć i przepłukać chemikaliami 1 tonę skał” – mówi Joung Park, analityk Morningstar. Dzięki wysokim cenom złota takie projekty mogą się opłacać. Największymi beneficjentami złotego rajdu są jednak wykwalifikowani geolodzy i specjaliści pracujący w kopalniach – ich pensje szybują w górę. Absolwenci School of Mines & Technology w Dakocie Południowej zarabiają teraz więcej, niż absolwenci Harvardu. Na zdjęciu odkrywkowa kopalnia złota. / Bloomberg / Sergio Dionisio
Reklama
Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Reklama

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  Reklama
  Reklama

  Zobacz więcej

  Reklama
  image for background

  Przejdź do strony głównej