Wojsko, budżet i geopolityka. Kto dzisiaj wygrałby wojnę światową?
Portal Globalfirepower.com przyjrzał się potencjałowi militarnemu światowych potęg. Swój ranking oparł o wskaźnik siły militarnej państw, który powstał w oparciu o ponad 50 różnych wskaźników.
Portal Globalfirepower.com przyjrzał się potencjałowi militarnemu światowych potęg. Swój ranking oparł o wskaźnik siły militarnej państw, który powstał w oparciu o ponad 50 różnych wskaźników.
1
Przy tworzeniu wskaźnika sił militarnych państw zostały uwzględnione m. in. ich siły naziemne, morskie i powietrzne, dostęp do surowców, logistyka, uwarunkowania geopolityczne i budżet obronny. Niska wartość wskaźnika oznacza dużą siłę militarną. Wskaźnik na poziomie 0,00 oznaczałby idealny, pozbawiony wad system wojskowy.
Turcja pełni w regionie bardzo istotną geopolityczną rolę. Nie tylko ze względu na swoją powierzchnię, liczbę ludności i dużą gospodarkę, ale też wzrastającą siłę wojskową. Armia tego kraju liczy 410,5 tys. żołnierzy. Dysponują oni 3,8 tys. czołgów, 7,5 tys. transporterów opancerzonych i 811 samobieżnymi, polowymi wyrzutniami rakiet. Siły lotnicze Turcji mają do dyspozycji ok. tysiąc samolotów, w tym 223 myśliwce, 439 transportery i 443 helikoptery. Do tego na morzu mogą skorzystać m. in. z 16 fregat, 8 korwet i 13 łodzi podwodnych. Budżet obronny kraju wynosi ok. 18 mld dol. Na fot. tureccy żołnierze
Bloomberg / STATON R. WINTER
2 Japonia zrewidowała swoją politykę wojskową i jeżeli zrealizuje plan rekonstrukcji armii i zwiększania wydatków na zbrojenia, to do końca dekady znacznie zwiększy swoje wpływy na akwenach Oceanu Spokojnego. Poza tym musi stale liczyć się ze wzrastającą potęgą Chin, z którymi zresztą znajduje się w okresie sporu terytorialnego o Wyspy Senkaku. Japonia posiada obecnie 250 tys. armię. Dysponuje też 678 czołgami i 2850 transporterami opancerzonymi. W skład sił powietrznych kraju wchodzi ok. 1600 samolotów. Natomiast na morzu ma do dyspozycji m. in. 43 niszczyciele (kraj jest potęgą pod tym względem), 16 łodziami podwodnymi i 2 lotniskowcami.
Bloomberg / HARUYOSHI YAMAGUCHI
3 Niemcy są europejskim gospodarczym i politycznym liderem. Pod względem potencjału wojskowego ustępują jednak nie tylko Rosji, ale też Francji czy Wielkiej Brytanii. Niemiecka armia liczy ok. 180 tys. żołnierzy oraz 145 tys. rezerwistów. Budżet zbrojeniowy kraju wynosi 40 mld dol. Niemcy dysponują 408 czołgami, 5869 transporterami opancerzonymi i 50 samobieżnymi, polowymi wyrzutniami rakiet. Kraj może też skorzystać z 663 samolotów, w tym 105 myśliwców, 322 transporterów i 355 helikopterów. Na zdj. niemieccy żołnierze w Afganistanie, 2007 r.
Bloomberg / JOSE GIRIBAS
4 Graniczenie z nieprzewidywalnym sąsiadem z Północy zmusza Koreę Południową do utrzymywania dużych i nowoczesnych sił zbrojnych. Ten relatywnie niewielki kraj dysponuje ok. 6-krotnie większą armią niż Wielka Brytania. Liczy ona ok. 625 tys. żołnierzy. Do tego prawie 3 mln kolejnych znajduje się w gotowości bojowej. Korea ma też liczne siły naziemne, z 2,3 tys. czołgów, 2,7 tys. transporterów opancerzonych i 214 samobieżnymi, polowymi wyrzutniami rakiet. Korea dysponuje podobną do Francji i Wielkiej Brytanii liczbę samolotów, między innymi myśliwców (399), transporterów (342) i helikopterów (668). Kraj posiada też 166 wojennych morskich jednostek, w tym 12 niszczycieli, 13 okrętów podwodnych i 19 korwet. Budżet obronny kraju to ok. 33 mld rocznie. Na zdj. południowokoreańscy żołnierze patrolują granicę
Bloomberg / SEOKYONG LEE
5 Francja w ostatnim czasie sprawnie korzystała ze swoich dużych militarnych możliwości, wysyłając wojska m. in. do Afganistanu, Libii, Mali i przeciwko Państwu Islamskiemu. Armia nad Sekwaną liczy ok. 200 tys. żołnierzy. Kraj ma do dyspozycji 423 czołgi oraz 6,8 tys. transporterów opancerzonych. W skład francuskich sił lotniczych wchodzi 1264 samoloty, w tym 283 myśliwce, 689 transportery i 601 helikoptery. Do tego dochodzą dosyć pokaźne siły morskie w postaci 113 różnego rodzaju jednostek, w tym 21 fregaty, 4 lotniskowce i 10 łodzi podwodnych.
Bloomberg / AHIKAM SERI
6 Wielka Brytania pozostaje, nawet pomimo swojej niewielkiej powierzchni, jedną z najpotężniejszych gospodarek i sił wojskowych świata. Brytyjska armia jest niewielka w porównaniu do światowych potęg, liczy bowiem jedynie ok. 147 tys. osób. Kraj dysponuje 407 czołgami i ok. 6 tys. transporterów opancerzonych. Na lądzie prezentuje się więc skromnie. Zdecydowanie lepiej jest w powietrzu. Brytyjczycy posiadają 936 samolotów, w tym 89 myśliwców, 365 transporterów i 402 helikoptery. Budżet obronny kraju to 51,5 mld dol. rocznie.
Bloomberg
7 Potencjał technologiczny chińskiej armii jest rozwijany za pomocą militarno-przemysłowego kompleksu. W tej chwili chińskie wojsko liczy sobie 2,3 mln osób, do tego należy doliczyć 2,3 mln rezerwistów. Państwo Środka dysponuje 9,15 tys. czołgów, 4,79 tys. transporterów opancerzonych oraz 1770 samobieżnymi, polowymi wyrzutniami rakiet. Chiny dysponują też 2,86 tys. samolotów, w tym ok. 1 tys. myśliwców i 196 helikopterów bojowych. Kraj ten jest szybko rosnącą potęgą w rejonie Morza Południowochińskiego. Opiera się ona na 673 statkach, z czego 25 to niszczyciele, 10 to łodzie podwodne, a 23 korwety.
ShutterStock
8 Wielki program modernizacji i zaopatrzenia armii oraz agresywna polityka w stosunku do sąsiadów zmieniły globalne postrzeganie wojskowego znaczenia Rosji. Kraj dysponuje 47 mln osób zdolnymi do służby wojskowej. Moskwa ma w tej chwili 765 tys. aktywnych żołnierzy oraz prawie 2,5 mln aktywnych rezerwistów. Rosja posiada też prawie dwukrotnie więcej czołgów niż USA (15,4 tys.) oraz 3,8 tys. samobieżnych, polowych wyrzutni rakiet. Ustępuje jednak wyraźnie Amerykanom pod względem ilości samolotów (3,4 tys., w tym 769 myśliwców i 111 helikopterów bojowych). Rosjanie ustępują też Amerykanom pod względem liczebności na morzu: mają 352 statki, z czego 12 to niszczyciele, 63 to statki podwodne, a tylko jeden to lotniskowiec. Roczny rosyjski budżet zbrojeniowy to 60 mld dol. Na zdj. wóz transportowy lądowego pocisku balistycznego krótkiego zasięgu Iskander podczas parady w Moskwie. Fot. Loskutnikov / Shutterstock.com
ShutterStock
9 Siła robocza w USA liczy obecnie ok. 145 mln osób, z czego ok. 120 mln ma zdolność do odbycia służby wojskowej. USA posiadają poza tym najpotężniej uzbrojoną armię, w tym ok. 8,850 czołgów i ponad 40 tys. transporterów opancerzonych. Również liczebność floty powietrznej robi wrażenie, kraj dysponuje prawie 14 tys. samolotami wojskowymi, z czego 2,2 tys. to myśliwce, a 920 to helikoptery bojowe. USA dysponują w tym momencie 473 statkami (62 niszczyciele, 72 okręty podwodne i 20 lotniskowców). Do tego wszystkiego należy dodać roczny budżet obronny na poziomie 577 mld dol. Najważniejszym celem strategii militarnej USA będzie w najbliższych dekadach wzmocnienie pozycji na morzach.
ShutterStock
10 Jeśli zainteresowała Cię galeria największych wojskowych potęg, zobacz również, ile wydają na zbrojenia .
Creative Commons