Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy kryzys demokracji to fakt? Odpowiedzi dostarczy ten raport

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Wskaźnik demokracji opiera się na 60 wskaźnikach, które pogrupowane zostały w 5 kategoriach: proces wyborczy i pluralizm, swobody obywatelskie, funkcjonowanie administracji publicznej, partycypacja polityczna oraz kultura polityczna. Jest publikowany od 2006 roku. Wskaźnik przyjmuje wartości od 1 do 10, gdzie druga z liczb oznacza idealny system polityczny. Wynik jest średnią ważoną na podstawie odpowiedzi ekspertów na 60 pytań. EIU wyróżnia demokracje pełne, demokracje wadliwe, systemy hybrydowe oraz reżimy autorytarne. W edycji 2015 do poszczególnych kategorii zostało zakwalifikowanych kolejno 20, 59, 37 oraz 51 państw.
Wskaźnik demokracji opiera się na 60 wskaźnikach, które pogrupowane zostały w 5 kategoriach: proces wyborczy i pluralizm, swobody obywatelskie, funkcjonowanie administracji publicznej, partycypacja polityczna oraz kultura polityczna. Jest publikowany od 2006 roku. Wskaźnik przyjmuje wartości od 1 do 10, gdzie druga z liczb oznacza idealny system polityczny. Wynik jest średnią ważoną na podstawie odpowiedzi ekspertów na 60 pytań. EIU wyróżnia demokracje pełne, demokracje wadliwe, systemy hybrydowe oraz reżimy autorytarne. W edycji 2015 do poszczególnych kategorii zostało zakwalifikowanych kolejno 20, 59, 37 oraz 51 państw. / ShutterStock
Wskaźnik demokracji został opracowany przez Economist Intelligence Unit, który jest instytutem badawczym powiązanym z tygodnikiem The Economist. Jest to miara oceny jakości demokracji w 167 krajach świata.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (4)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • ko$$$cielny
  2016-10-25 08:24
  Demokracja to fikcja !!! "Reprezentanci" w zgromadzeniach "narodowych", to nie są ludzie wybrani przez społeczności, tylko przez manipulację medialno-kościelno-biznesową. Reprezentują tylko interesy własne i tego systemu. Najgorszą egzemą czasów nowożytnych jest religia - wszystkie jej odłamy i wyznania, oraz "politycy"- osobnicy o psychopatycznej osobowości.
  1
  zgłoś
 • andydocy
  2016-10-19 15:17
  Demokrata: Zgadzam się z Twoją uwagą na 100%. Kto ustalił taki ranking?
  0
  zgłoś
 • Demokrata
  2016-10-18 21:12
  Super! W Norwegii za niewłaściwe poglądy czy zaniedbane zęby jakieś ichnie gestapo może ludziom odebrać dzieci, powodując u nich traumę a u rodziców czarną rozpacz. Trochę dziwne że w podobno idealnej demokracji nie można nawet dzieci wychować zgodnie z własnymi przekonaniami....
  3
  zgłoś
 • Adi
  2016-10-18 18:32
  Ostatnio rozmawiałem ze Szwedem o poglądach prawicowych i skarżył mi się na brak demokracji, na wielu przykładach pokazał lewicowy dyktat i brak pluralizmu w mediach publicznych, zastraszanie ludzi o innych poglądach itd. Na tym tle w Polsce obie strony sporu mają mniej więcej równe szanse i swoje media.
  5
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej