Scenariusz, w którym Rosja odcina dostawy gazu, doprowadziłby do recesji w największej gospodarce Europy i wymagałby od pożyczkodawców wsparcia kredytów korporacyjnych większym kapitałem, powiedział w poniedziałek szef BNP Paribas Germany Lutz Diederichs na konferencji we Frankfurcie. Wcześniej w podobnym tonie wypowiadała się na ten temat dyrektor finansowa Commerzbanku Bettina Orlopp w komentarzu opublikowanym w weekend w wywiadzie dla tygodnika Focus Money.

Pożyczkodawcy są szczególnie zaniepokojeni planowanymi pracami konserwacyjnymi na głównym gazociągu łączącym Niemcy z Rosją, ponieważ istnieje szansa, że dostawy nie zostaną wznowione po zakończeniu prac, powiedzieli Bloombergowi dwaj czołowi bankierzy, którzy poprosili o anonimowość. Rurociąg ma zostać zamknięty między 11 a 21 lipca z powodu konserwacji.

Rezerwy niemieckich banków na potencjalne konsekwencje gospodarcze wojny Rosji z Ukrainą do tej pory były niższe niż te, które banki zgromadziły u szczytu pandemii. Ale Niemcy są w stopniu uzależnione od ciągłego importu gazu z Rosji, a całkowita utrata dostępu do dostaw energii byłaby ciężkim ciosem dla gospodarki.

Dyrektor generalny Deutsche Bank, Christian Sewing, powiedział podczas konferencji we Frankfurcie, że takie wydarzenie spowoduje „głęboką recesję” w gospodarce Niemiec.