Potentaci produkcyjni w Azji, tacy jak Tajwan i Korea Południowa, odnotowali jedne z największych spadków. Nie jest to dobry znak dla światowej gospodarki, biorąc pod uwagę ich status jako liderów globalnego zdrowia gospodarczego.

W szeregu wskaźników PMI dla przemysłu mierzonych przez IHS Markit, Caixin of China i Jibun Bank w Japonii, wszystkie wykazywały negatywne tendencje.

Chiny, które były pierwszym krajem, gdzie działalność fabryk ponownie nabrała rozpędu po początkowym wybuchu Covid-19 w 2020 roku, teraz charakteryzowały się jednym z najbardziej chwiejnych wyników. Wynika to z tego, że Państwo Środka trzyma się polityki zero Covid, opierającej się m.in. na drakońskich blokadach, a te mogą utrudniać działalność fabryk.

Z kolei strefa euro odnotowała jeden z najniższych odczytów, wynoszący zaledwie 46,4 punktu indeksu. Również poniżej granicy 50 punktów, co sygnalizuje spadek, znalazły się Tajwan, Korea Południowa i Chiny. Indeks w USA także niebezpiecznie zbliżył się do granicy spadku, osiągając poziom 50,4 pkt.

Reklama

Japonia, charakteryzująca się jednymi z najgorszych wyników PMI w 2020 roku, miała najwyższy odczyt w tej grupie. Niechęć kraju do wzrostu cen i skłonność firm do oszczędzania okazały się korzystne w czasie obecnego kryzysu inflacyjnego.

ikona lupy />
Globalna aktywność fabryk spada / statista.com