Najlepsze systemy emerytalne na świecie

Holandia zdobyła 84,8 pkt w indeksie Mercer CFA Institute Global Pension, Islandia 83,4, natomiast Dania 81,6. Wszystkie otrzymały najwyższy rating A. Indeks ten ocenia różne aspekty systemów emerytalnych w 48 krajach na świecie. Składa się z 3 subindeksów, które uwzględniają takie aspekty jak wysokość emerytury, stopień jego zrównoważenia oraz wiarygodność (integralność).

W pierwszej kategorii najlepiej wypadła Holandia, w drugiej Islandia, natomiast w trzeciej Finlandia. Najwyższy rating otrzymał jeszcze Izrael. W drugiej kategorii z wartością indeksu w zakresie 75-80 pkt znalazły się Singapur, Australia, Finlandia oraz Norwegia. Wśród krajów z ratingiem co najmniej na poziomie B dominują kraje UE, ale są wśród nich także Chile, Urugwaj, Meksyk oraz Kanada.

Reklama

Polski system emerytalny - ocena

Polska otrzymała rating C, który jest drugim najsłabszym spośród wszystkich sklasyfikowanych państw. Obok nas znalazły się takie kraje jak Chiny, Botswana, Peru czy Wietnam. Zostaliśmy natomiast ocenieni gorzej niż chociażby Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kolumbia, Kazachstan czy USA (rating C+).

Polski system emerytalny otrzymał najwięcej punktów w zakresie integralności (69,4), natomiast najmniej pod względem zrównoważenia (45,2). Pierwszy z subindeksów składa się z takich kategorii jak koszty operacyjne, zarządzanie, regulacje oraz zakres ochrony. Druga natomiast bierze pod uwagę wysokość świadczenia w stosunku do wynagrodzeń, wartość aktywów, poziom zadłużenia państwa oraz demografię.

Najgorsze systemy emerytalne

Wśród państw z najgorszymi systemami emerytalnymi znalazły się RPA, Turcja, Filipiny, Argentyna oraz Indie.

Jak czytamy w raporcie, według Światowego Forum Ekonomicznego po raz pierwszy w historii liczba osób w wieku emerytalnym (powyżej 65 lat) przewyższyła liczbę dzieci w wieku poniżej 5 lat.