W każdym zakątku naszego kraju, od małych miejscowości po największe aglomeracje, święto te celebruje się na wiele sposobów - od mszy świętych po atrakcje dla dzieci oraz parady. W artykule przedstawimy największe uroczystości z okazji Święta Niepodległości.

Warszawa

Reklama

Stolica Polski szczególnie wyróżnia się bogactwem planowanych uroczystości z okazji święta Niepodległości. Centralnym wydarzeniem będzie symboliczna zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, oddająca hołd bohaterom narodowym. Tego dnia odbędzie się także Motocyklowa Parada Niepodległości, startująca o godzinie 11:00 w Wilanowie, oraz MotoParada Niepodległości o godzinie 12:00 w Sulejówku​​. Do tego dochodzi również 33. Bieg Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 oraz Marsz Niepodległości, który rozpocznie się o godzinie 14:00 z ronda Dmowskiego.

Trójmiasto

Trójmiasto, składające się z Gdańska, Gdyni i Sopotu, celebruje święto w sposób wyjątkowo różnorodny. Gdańsk będzie bowiem gospodarzem 21. edycji Parady Niepodległości, która wyruszy o godzinie 10:30 przez ulice miasta - począwszy od Podwala Staromiejskiego aż po Długi Targ. Na zakończenie przemarszu o 13:15 odbędzie się koncert carillonowy.

W bazylice św. Brygidy w Gdańsku o godzinie 11:00 odprawiona zostanie msza św. upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zaraz po niej, o godzinie 12:00 oraz 17:00 odbędzie się koncert pt. „Od Niepodległości do Wolności„ z udziałem chórów gdańskich szkół. Poza tym, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oferuje historyczne warsztaty oraz edukacyjne spacery zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Spacery, podczas których możliwe będzie zwiedzanie zabytków związanych z 11 listopada, zaplanowane są na godziny 10:00, 11:00, 12:30 oraz 13:30, natomiast warsztaty dla najmłodszych, odbędą się o godzinach 10:00, 12:00 oraz 14:00.

Gdynia organizuje paradę "Gdyńskie Urodziny Niepodległej", pełną wydarzeń kulturalnych i sportowych, która rozpocznie się o 12:00. Tuż po niej, warto będzie zobaczyć uroczyste przypłynięcie żaglowca „Dar Młodzieży” do portu macierzystego, gdzie zacumuje przy Molo Południowym. Muzeum Miasta Gdyni przygotowuje eko-akcję "Rosnąca Niepodległość" o godzinie 11:00, podczas której mieszkańcy mogą odbierać darmowe sadzonki grabów. Przewidziane są także warsztaty tworzenia kotylionów, a wejście na wszystkie wystawy muzeum jest bezpłatne do godziny 17:00. W tym dniu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni również zaprasza z darmowym wstępem, prezentując rekonstrukcje historyczne i film animowany o pierwszej wojnie światowej. Muzeum Emigracji udostępni wystawę stałą, organizując jednocześnie oprowadzanie po magazynach, zwiedzanie szlakiem wątków niepodległościowych i otwarte warsztaty.

Rozpoczęcie obchodów święta w Sopocie nastąpi poprzez paradę, która odbędzie się w godzinach 11:00-11:30. W trakcie tego wydarzenia będzie możliwość obserwacji przejazdu wozów strażackich, samochodów zabytkowych i grupy rowerzystów. Trasa przebiegnie przez ulice Armii Krajowej, Sikorskiego, Podjazd oraz Bohaterów Monte Cassino. O godzinie 12:00 przy muszli koncertowej, mieszkańcy Sopotu i goście będą mieli szansę na wspólne zaśpiewanie hymnu, a wraz z dźwiękami hymnu flaga zostanie podniesiona na drabinie umieszczonej na wozie strażackim. Dla najmłodszych sopocian i ich rodziców podczas rodzinnej zabawy przygotowano liczne atrakcje, w tym pokazy pojazdów zabytkowych, wozów strażackich oraz sprzętu strażackiego. Dodatkowo, dzieci i młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury w Sopocie zaprezentują koncert pieśni patriotycznych.

Uroczystości oficjalnie zakończą się mszą św. w kościele św. Jerzego o godzinie 18:00, po której nastąpi przemarsz pod pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu i uroczyste złożenie kwiatów o godzinie 19:15. W tych wydarzeniach weźmie udział wojskowa asysta honorowa garnizonu Gdynia.

Kraków

Kraków rozpoczął świętowanie już 10 listopada, z mszą św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i Marszem Pamięci. W dniu święta, plan wydarzeń w Krakowie obejmuje kilka ciekawych propozycji. O godzinie 9:30 rozpocznie się składanie kwiatów przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego i Legionistów. Następnie, o 10:00 w Katedrze Wawelskiej odbyć się ma msza w intencji Ojczyzny, po nabożeństwie przed Katedrą będą rozdawane flagi państwowe. W godzinach 11:00 -15:00 na placu Matejki odbędzie się pokaz pojazdów służb mundurowych, uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem Wojska Polskiego. O 13:30 planowany jest poczęstunek grochówką wojskową

Łódź

W łódzkiej katedrze odbędą się główne uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. O godzinie 10:00 rozpocznie się msza św. w intencji ojczyzny. Przed nabożeństwem ministranci rozdawać będą biało-czerwone chorągiewki i kotyliony w zamian za datki. Po mszy uczestnicy uroczystości przeniosą się pod Grób Nieznanego Żołnierza, tam nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu, zmiana warty, apel pamięci, salwa honorowa, przemówienia, składanie wieńców oraz mała defilada na zakończenie. Inne propozycje na obchody święta obejmują rajd rowerowy, festiwal kulinarny i wystawę. Mobilne widowisko "Iskry Niepodległej" w Manufakturze będzie czynne od piątku do niedzieli, podobnie jak część pojazdów wojskowych. Ponadto, od czwartku do niedzieli w wybranych restauracjach Łodzi będzie dostępna specjalna oferta dań z gęsiną, kaczką i jabłkami w ramach festiwalu "Smakujemy Niepodległość". Mniejsze wydarzenia obejmują piknik i rajd rowerowy zorganizowany przez Fundację Życie, który ruszy spod muralu Pileckiego przy ul. Rojnej o godzinie 11:11.

Podsumowanie

W całej Polsce, Święto Niepodległości obchodzone jest z patriotycznym zaangażowaniem. Od historycznych parad w Warszawie, przez różnorodne uroczystości w Trójmieście, po edukacyjne i kulturalne wydarzenia w Krakowie i Łodzi - każde miasto jednoczy mieszkańców podczas wspólnego świętowania.