Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej szkolą się w jeździe konnej
3 sierpnia Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej (DWOT) poinformowało w swoich social media, że w lipcu odbyły się dwa szkolenia jeździeckie dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z 10. Świętokrzyskiej Brygady OT. Pierwsze odbyło się w dniach od 15 do 19 lipca. Drugie szkolenie trwało od 26 do 28 lipca.
Jak dowiadujemy się z komunikatu, szkolenie prowadzone było przez doświadczonych instruktorów z 2. Lubelskiej Brygady OT. W zajęciach uczestniczyli żołnierze z Brzezinek i Świętomarza. Celem szkoleń jest przygotowanie w tej brygadzie kadry instruktorskiej, która zapewni szkolenie w nowo powstających sekcjach konnych.
Szkolenie podzielone zostało na część teoretyczną i praktyczną. Żołnierze w jego trakcie poznali podstawy ujeżdżania, jazdę terenową czy transport wyposażenia wojskowego przy użyciu koni. Nowa kadra ma od października prowadzić w swojej brygadzie zajęcia dla żołnierzy, którzy nie mieli wcześniej szkolenia jeździeckiego.
W 10. Świętokrzyskiej Brygadzie OT planowane jest utworzenie nieetatowych sekcji konnych, które będą odpowiadały za działania rozpoznawcze, patrolowanie trudnodostępnych terenów, udział w akcjach kryzysowych oraz transport uzbrojenia i wyposażenia wojskowego.
Konie w służbie żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej
Zastosowanie koni w WOT nie jest nowością. Te od dawna służą w ochronie polskich granic. Konie doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach terenowych, które są dla pojazdów kołowych wielkim wyzwaniem. Właśnie dlatego w 2. Lubelskiej Brygadzie OT wielokrotnie mogliśmy zobaczyć konne patrole na polskiej granicy.
W czerwcu w wywiadzie z DGP dowódca WOT, generał brygady dr Krzysztof Stańczyk przekazał, że planowane jest stworzenie w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej ośrodka szkolenia konnego. Ośrodek powstać ma na bazie przygranicznej 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Dobre doświadczenia z prowadzenia działań rozpoznawczych sprawiły, że wojsko zdecydowało się na rozwijanie tych specyficznych zdolności. Żołnierze wojsk obrony terytorialnej konno brali udział m.in. w przeszukiwaniu szczątków rakiety, która mogła spaść w rejonie przygranicznym. Pododdziały konne będą rozwijane szczególnie w ramach Komponentu Obrony Pogranicza.
Już rok temu rzecznik prasowy 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej, porucznik Marcin Zelent, informował, że cykl szkolenia jeździeckiego przeszło ok. 30 żołnierzy. Sekcja konna WOT składa się z 12 jeźdźców.