Żołnierze WOT zapoznali się z granatnikami Carl Gustaf M4
W poniedziałek, 18 listopada 2024 roku służba prasowa Centrum Szkoleniowego Wojsk Obrony Terytorialnej poinformowała o trwającym szkoleniu instruktorów z obsługi granatnika Carl Gustaf M4. Szkolenie odbywa się w miejscowości Karlskoga w Szwecji. Kurs rozpoczął się 11 listopada i jego zakończenie planowane jest na piątek 22 listopada.
W dwutygodniowych zajęciach zorganizowanych w siedzibie producenta granatników (czyli spółce Saab Bofors Dynamics) biorą udział trzej instruktorzy z CSWOT w Toruniu. Granatnik Carl Gustaf M4 to najnowsza wersja rozwojowa rodziny granatników Carl Gustaf. Broń przeznaczona jest do rażenia siły żywej przeciwnika i obiektów umocnionych, a także na oświetlania jak i zadymienia pola walki.
Szkolenie jest bardzo dobrze zorganizowane i zaplanowane. Obejmuje ono zarówno część teoretyczna jak i praktyczną, w czasie której możemy przećwiczyć różnorodne scenariusze. Carl Gustaw w wersji M4 w moim odczuciu jest najlepszą wielozadaniową bronią w swojej klasie — chwali jeden z uczestników szkolenia.
Zajęcia przeznaczone jest zarówno dla techników jak i instruktorów. Kurs podzielono na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W pierwszej z nich żołnierze poznają budowę, dane taktyczne oraz zasady posługiwania się granatnikiem Carl-Gustaw M4. W drugiej (praktycznej) realizowane są zajęcia z bezpośredniej obsługi granatnika oraz specjalistycznych trenażerów, a także strzelania amunicją treningową oraz bojową.
Carl Gustaf M4 w Wojsku Polskim
4 marca 2024 roku Polska dokonała zakupu ok. 6000 dział bezodrzutowych Carl Gustaf M4 za kwotę 6,5 mld zł brutto. Dostawy wyposażenia przewidziano na lata 2024-2027. W ramach umowy nie przewidziano offsetu. Dostawy sprzętu będą wiec pochodzić ze Szwecji.
Po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminów pierwsi instruktorzy WOT powrócą do kraju. Na miejscu w przyszłości w ramach działalności dydaktycznej Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzić będą zajęcia dla żołnierzy WOT z różnych brygad z całej Polski. Szkolenia odbywać się będą w toruńskim oddziale CSWOT, gdzie odbywają się już szkolenia z użycia granatników jednorazowych M72 czy kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Uważny obserwator zauważy, że jednostka dynamicznie się rozwija i w ramach swojej działalności prowadzi coraz więcej kursów. Jak poinformowała służba prasowa jednostki, obecnie prowadzone jest ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń dowódczych, instruktorskich i specjalistycznych.
Miejsce CSWOT nie jest zresztą przypadkowe. Dobre skomunikowanie samego Torunia oraz bliskość dużego poligonu umożliwia sprawną organizację zajęć dla żołnierzy z całego kraju. Szkolą się tutaj nie tylko operatorzy wyrzutni ppk Javelin, ale także przyszli użytkownicy systemu amunicji krążącej Warmate oraz strzelcy wyborowi, snajperzy czy saperzy. Centrum organizuje dla żołnierzy także egzaminy językowe. Tylko w 2023 roku w zajęciach organizowanych przez Centrum Szkolenia WOT udział wzięło ponad 2,5 tys. osób.