US Army w Korei Południowej
Stany Zjednoczone mają silną reprezentację wojskową w Korei Południowej, zarówno jeśli chodzi o personel, jak i broń, a tamtejsza baza jest bardzo ważna z taktycznego punktu widzenia. Dla Waszyngtonu stanowi poważne wzmocnienie amerykańskich wpływów w regionie. Dla Korei Południowej stacjonujące jednostki US Army stanowią swoisty odstraszacz dla dysponującej do lat bronią nuklearnąKorei Północnej.
Gdzie stacjonuje najwięcej amerykańskich żołnierzy?
Według danych Defense Manpower Data Center, w Korei Południowej przebywa trzeci największy kontyngent aktywnych żołnierzy USA rozmieszczonych poza granicami kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. W sumie jest ich ponad 23 000 osób. Na drugim miejscu są Niemcy (niecałe 34 900 żołnierzy), a pierwsze należy do Japonii (ponad 52 850 żołnierzy). Od czerwca 2024 roku za granicą stale przebywa 165 830 aktywnych żołnierzy.
Ilu żołnierzy liczy US Army?
Wraz z żołnierzami stacjonującymi w samych Stanach Zjednoczonych ich liczba wzrasta do ponad 1 294 190. Ta ostatnia liczba obejmuje armię, marynarkę wojenną, piechotę morską, siły powietrzne, siły kosmiczne i straż przybrzeżną. Obejmuje również personel przydzielony do Departamentu Stanu i ambasad za granicą. Natomiast nie obejmuje ona personelu wojskowego na służbie tymczasowej i żołnierzy rozmieszczonych w celu wsparcia operacji w sytuacjach kryzysowych.
Jak pokazuje poniższa infografika, amerykańskie wojsko jest obecne niemal na całym świecie. W każdym z 140 ze 170 krajów zaznaczonych na mapce stacjonuje co najmniej 1 aktywny żołnierz Stanów Zjednoczonych.
Największe armie świata
Według Global Fire Power w 2024 roku Stany Zjednoczone mają trzecią co do wielkości liczbę żołnierzy w służbie czynnej ( niecałe 1,3 miliona) spośród wszystkich armii świata, ustępując jedynie Chinom (2 miliony) i Indiom (1,5 miliona).
US Army w Polsce
Obecnie stacjonuje w Polsce łącznie ok. 10 000 żołnierzy sił zbrojnych USA, głównie w ramach obecności rotacyjnej. Kontyngent ten składa się z kilku jednostek, wśród których są:
- Wysunięte Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA. Dowództwo ulokowane jest w Camp Kościuszko w Poznaniu w ramach stałej obecności wojsk amerykańskich w RP. Do głównych zadań tej jednostki należy koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA znajdującymi się w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO.
- Garnizon Sił Zbrojnych USA (U.S. Army Garrison Poland, USAG-P.) Ten pierwszy stały garnizon wojsk amerykańskich w naszym kraju zajmuje się wsparciem infrastrukturalnym dla żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce.
- Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, czyli ABCT (ang. Armored Brigade Combat Team) trafiła do Polski w 2017 roku. Elementy ABCT są rozlokowane w Żaganiu, Skwierzynie, Świętoszowie, Drawsku Pomorskim, Bolesławcu i Toruniu.
- Od sierpnia 2022 roku 1. Dywizja Piechoty USA ma swój batalion sztabowy w Camp Boles w Bolesławcu skąd dowodzi większością sił amerykańskich w Polsce i innych krajach na wschodniej flance NATO, w ramach operacji Atlantic Resolve.
- W Powidzu znajduje się Kompleks Magazynowania i Napraw Sprzętu. Jest to największy pojedynczy projekt infrastrukturalny finansowany wspólnie przez NATO i USA. Należą do niego magazyny, w których przechowywane może być nawet kilka tysięcy egzemplarzy sprzętu i wyposażenia wojskowego, w tym czołgi, bojowe wozy piechoty, artyleria, wozy zabezpieczenia technicznego oraz mosty samobieżne.
- Brygada Lotnictwa Bojowego w Powidzu, czyli CAB (ang. Combat Aviation Brigade) została dyslokowana w Europie w pierwszej połowie 2017 roku. Jej zadaniem jest wsparcie operacji Atlantic Resolve oraz przygotowywanie i przeprowadzanie innych szkoleń i misji. Jeden z zespołów zadaniowych CAB stacjonuje w Polsce.
- Komponent Logistycznego Wsparcia Bojowego wojsk USA w Powidzu wspiera działania wojsk operacyjnych między innymi transportując amunicję, kontrolując ruch, realizując naprawy i konserwacje uzbrojenia, dostarczając zaopatrzenia i obsługując pocztę. Do jego zadań należy również zabezpieczanie działań przez policję wojskową.
- Baza obrony przeciwrakietowej w Redzikowie dysponuje instalacją składającą się z radaru AN/SPY-1, wyrzutni Mk 41 VLS oraz antybalistycznych pocisków SM-3 (Standard Missile-3). Baza jest elementem systemu European Phased Adaptive Approach (EPAA), który stanowi wkład USA w zintegrowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO.
- Batalionowa Grupa Bojowa eFP w Bemowie Piskim to amerykański kontyngent, w którego skład wchodzi ponad 800 żołnierzy, którzy podlegają rotacji co kilka miesięcy. Kontyngent ten stanowi trzon „polskiej” wielonarodowej batalionowej grupy bojowej eFP. Grupę dopełniają żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Grupa eFP współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.