- Kto może skorzystać z kredytu?
- Zasady finansowania kredytu dla studentów
- Kredyty na studia medyczne popularny kierunek
- Kredyty także dla innych kierunków
- Możliwość umorzenia kredytu, kiedy?
Kto może skorzystać z kredytu?
BGK wyjaśnił w komunikacie, że o kredyt z Funduszu Kredytowania Studiów Medycznych na sfinansowanie nauki mogą ubiegać się studenci płatnych kierunków lekarskich studiów niestacjonarnych w uczelniach publicznych oraz studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w uczelniach niepublicznych. Można sfinansować studia wyłącznie w języku polskim.
BGK zaznaczył, że program zakłada możliwość umorzenia do 100 proc. kwoty kredytu po przepracowaniu 10 lat w publicznej służbie zdrowia. Dodatkowym warunkiem jest uzyskanie tytułu specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową.
Zasady finansowania kredytu dla studentów
Dodał też, że kredyt jest udzielany na okres do 6 lat – tyle trwają studia medyczne. Pieniądze są wypłacane bezpośrednio na konto uczelni. Oprocentowanie jest preferencyjne, a dodatkowo BGK pokrywa koszt odsetek na czas nauki.
„Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych to rozwiązanie dla kandydatów, którzy dostali się na płatne studia na kierunku lekarskim, ale wysokość czesnego przekracza możliwości finansowe ich rodziny” – wskazał ekspert ds. programów i funduszy rządowych w BGK Piotr Sawicki, cytowany w informacji. Podkreślił, że zasady spłaty są „dogodne” i odroczone do czasu, gdy młody lekarz będzie miał stabilne źródło dochodów, a jeśli spełni warunki programu – cały dług zostanie umorzony.
Kredyty na studia medyczne popularny kierunek
W ocenie Sawickiego kredyty na studia medyczne z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. „Od momentu powołania funduszu pomogliśmy sfinansować naukę 4265 studentów, a łączna kwota umów kredytowych to 900 mln zł” – przekazał ekspert BGK.
Bank poinformował, że przyszli medycy mogą składać wnioski o kredyt w Banku Pekao, który podpisał z BGK umowę o współpracy.
Kredyty także dla innych kierunków
BGK zwrócił uwagę, że oferuje także preferencyjne kredyty dla studentów innych kierunków, w tym dla doktorantów. Zaznaczył, że pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, np. na utrzymanie, wynajęcie mieszkania czy zakup materiałów naukowych. Wsparcie z Funduszu Kredytów Studenckich wypłacane jest w comiesięcznych transzach przez 10 miesięcy w roku.
Sawicki podkreślił, że o kredyt z Funduszu Kredytów Studenckich można się o ubiegać niezależnie od innych otrzymywanych świadczeń stypendialnych, ale trzeba spełniać wymóg dochodowy w wysokości 4000 zł na członka rodziny. Dodał, że procedura składania wniosku jest jednorazowa na okres studiów, a spłata rozpoczyna się nie później niż 2 lata po ukończeniu studiów.
Możliwość umorzenia kredytu, kiedy?
Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez BGK osoby, które na zakończenie studiów uplasują się w czołówce najlepszych absolwentów, mogą ubiegać się w banku kredytującym o umorzenie części kredytu.
Gdzie złożyć wniosek o kredyt?
Wnioski można składać w bankach kredytujących, które podpisały umowy z BGK. Obecnie są to: PKO BP, Pekao oraz BPS.