Specjaliści z Queen Mary University of London, z kolegami z Włoch, wykorzystali uczenie maszynowe, aby przeanalizować związek między podkładem muzycznym i słowami ulubionych piosenek ochotników a ich zasadami moralnymi.

Świat moralnych wartości

„Nasze badanie dostarcza przekonujących dowodów na to, że preferencje muzyczne mogą stanowić okno w świat wartości moralnych człowieka” – twierdzi dr Charalampos Saitis, jeden z głównych autorów odkrycia, opisanego w piśmie "PLOS ONE".

Reklama

W badaniu wzięło udział 1,4 tys. osób, które wypełniły specjalne testy oceniające ich wartości moralne oraz dostarczyły szczegółowych informacji na temat ulubionych utworów muzycznych. Zastosowane algorytmy sprawdzały właściwości muzyki, a także moralne wartości, emocje i nastroje zawarte w słowach. Połączenie analizy muzyki i słów skuteczniej przewidywało moralne nastawienie uczestników niż podstawowe informacje demograficzne.

Na przykład ton i barwa dźwięków okazały się szczególnie wartościowe w przewidywaniu poziomu troski i poczucia sprawiedliwości. Z kolei nastroje i emocje zawarte w słowach pozwalały przewidzieć takie cechy, jak lojalność, nastawienie do autorytetów i niewinność.

Muzyka wspierająca rozwój moralny?

„Nasze wyniki pokazują, że muzyka to nie tylko źródło rozrywki czy przyjemności. Jest także potężnym medium, które kształtuje nasze zmysły moralne i odzwierciedla ich stan. Poprzez zrozumienie tego związku możemy stworzyć nowe interwencje oparte na muzyce, które wspierają pozytywny rozwój moralny” - zauważa Vjosa Preniqi, główna autorka badania.

Zdaniem naukowców implikacje uzyskanych wyników wykraczają poza czystą ciekawość akademicką i mogą wpłynąć na to, w jaki sposób wykorzystuje się muzykę w różnych sferach życia.

„Nasze przełomowe odkrycie posiada potencjał różnych zastosowań - od tworzenia spersonalizowanych doświadczeń muzycznych po innowacyjne terapie muzyczne i kampanie komunikacyjne” – twierdzi dr Kyriaki Kalimeri, współautorka badania. (PAP)

Marek Matacz