Najnowsze badanie United Surveys dla DGP i RMF pokazuje, że Polacy myśląc o wsparciu przez państwo mieszkalnictwa, stawiają głównie na pomoc w nabyciu własnego kąta. - To wynika z braku poczucia bezpieczeństwa. Własność mieszkania czy domu nie jest tylko kwestią statusu materialnego - nieruchomość powoduje, że czujemy się pewniej, nikt mnie z mojego nie wyrzuci. Wynajmowanie - nieważne czy prywatnie, czy od samorządu - nie daje takiej pewności - podkreśla Marcin Duma, współautor badania. W ten od lat niesłabnący trend próbują się wpisać politycy. Ci, którzy w swoich ugrupowaniach zajmują się przygotowywaniem programów mieszkaniowych, mówią o polskiej specyfice, która przejawia się w szukaniu sposobów, by mieć własne mieszkanie czy dom. Co ciekawe, widać to zwłaszcza wśród najmłodszych ankietowanych, tam zdecydowanie przeważa oczekiwanie, że państwo dopłaci do kredytów mieszkaniowych. Popiera je niemal połowa 20- i 30-latków. - Zdecydowana większość młodych ludzi woli własne M od wynajmu, taką prawidłowość widzimy także w innych badaniach, gdzie respondenci są o to pytani wprost i ten odsetek sięga nawet 70 proc. - zauważa rzecznik PO Jan Grabiec.
Jeśli chodzi o wsparcie przez państwo budowania na wynajem, to 23 proc. opowiada się za takim rodzajem pomocy. Widać, że to opcja preferowana przez 40-latków i osoby w wieku 60 plus.
Z kolei podział na wyborców rządowych i opozycyjnych pokazuje wśród tych pierwszych wyraźnie mniejszą niż wśród drugich skłonność do wspierania budownictwa na wynajem. Głosujący na partie niebędące u władzy najczęściej odpowiadają, że państwo powinno wspierać najem - 27 proc.; na drugim miejscu są ulgi podatkowe na kupno lub budowę. Wśród wyborców obecnej władzy 37 proc. chce dopłat do kredytów. Marcin Duma tłumaczy to strukturą wyborców. Z jednej strony istotną częścią elektoratu opozycji są wyborcy Lewicy popierający pomysły wsparcia najmu; z drugiej to w sporej części mieszkańcy miast, zwłaszcza tych większych, w których najem jest bardziej upowszechniony niż w mniejszych ośrodkach.
Reklama
ikona lupy />
PROGRAMY MIESZKANIOWE PARTII POLITYCZNYCH / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe