We wtorkowym komunikacie hiszpańskie służby sanitarne podały, że dotychczas w kraju tym zmarło wskutek infekcji SARS-CoV-2 27117 osób. Podczas poprzedniej doby resort szacował łączną liczbę zgonów na 26834, co oznaczałoby, że podczas ostatnich 24 godzin liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 283.

Dziennik “El Mundo”, powątpiewając w precyzję ministerstwa zdrowia, nazywa prowadzone przez nie kalkulacje “nieustającym tańcem cyfr”. Przypomina, że w poniedziałek resort niespodziewanie i bez wytłumaczenia obniżył liczbę podawanych zgonów o 1918.

Gazeta przypomina też, że w ostatnich dniach do swoich domów powróciło ponad 1 tys. pracowników hiszpańskiej służby zdrowia, którzy z obawy o możliwość zakażenia swoich rodzin mieszkali podczas epidemii w hotelach.

We wtorek część komentatorów, polityków opozycji i urzędników regionalnych wezwało rząd premiera Pedra Sancheza do podania dokładnej liczby ofiar Covid-19, a także wyjaśnienia przyczyn regularnego korygowania przez ministerstwo zdrowia swoich własnych dobowych statystyk.

Z wtorkowych danych służb sanitarnych Hiszpanii wynika, że dotychczas zanotowano w tym kraju 236259 przypadków zakażeń. W poniedziałek resort zdrowia szacował tę liczbę na 235400.

Zdecydowanie mniejsze kontrowersje oraz dobowe różnice w bilansach występują w Portugalii, gdzie w ciągu ostatnich 24 godzin zanotowano 12 nowych zgonów oraz 219 przypadków zakażenia koronawirusem.

Łącznie w Portugalii liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 szacowana jest na 1342, a osób zainfekowanych na 31007.

Szybko rośnie też liczba ozdrowieńców. Tylko w ciągu ostatniej doby grono osób uznanych w Portugalii za wyleczone z Covid-19 powiększyło się o 274, do 18096.

>>> Czytaj również: Hiszpania: Władze Katalonii podważają rządowe dane o zgonach na Covid-19