Sankcje są wymierzone w działający na subkontynencie indyjskim odłam Al-Kaidy (AQIS) i jego przywódcę Osamę Mahmooda, a ponadto w rzecznika ugrupowania Prowincja Chorasan (ISIL-K) Aziza Azama i w organizację Daisz – Prowincja Hind działającą w Indiach.

Wskazane osoby i podmioty uczestniczyły w planowaniu i przeprowadzaniu zamachów terrorystycznych w Afganistanie i państwach ościennych. Są więc stałym i poważnym zagrożeniem dla stabilności regionalnej i międzynarodowej. Poprzez swoją działalność propagandową odegrały też ważną rolę w promowaniu brutalnej dżihadystycznej ideologii Daiszu i Al-Kaidy i nawoływaniu do działań terrorystycznych na rzecz tych organizacji - podała UE.

Decyzja Rady oznacza, że odtąd osiem osób podlega zakazowi wjazdu i zamrożeniu aktywów, a dwa podmioty – zamrożeniu aktywów. Ponadto osoby i podmioty z UE nie mogą udostępniać środków finansowych osobom i podmiotom z listy sankcyjnej.

Reklama

UE zamierza nadal podejmować zdecydowane działania przeciwko tym, którzy wciąż zagrażają międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu: planują, finansują i przeprowadzają zamachy terrorystyczne oraz szerzą na świecie nawołującą do zabijania propagandę terrorystyczną.

Od września 2016 r. UE może nakładać autonomiczne sankcje na Państwo Islamskie i Al-Kaidę oraz powiązane z nimi osoby, grupy, przedsiębiorstwa i podmioty. System sankcji unijnych jest niezależny od oenzetowskiego systemu sankcyjnego, niemniej go uzupełnia.